Aktuality z kultury

ŽLUTIČAN VYSTOUPIL V KRYRECH S NOVOU HROU

07.04.2018 09:43

 

 

S divadelní hrou „Slušný člověk“ vystoupil v Kryrech před několika desítkami diváků ve středu 4. 4. 2018 ochotnický soubor Žlutičan. Učinil tak jediný den po premiéře hry, která se odehrála v Lubenci, a ku cti kryrských je na místě zmínit, že jich přišlo nepoměrně více než Lubeneckých.

 

Spolek Žlutičan působí ve Žluticích na Karlovarsku už přes dvacet let. Jeho repertoár je zaměřen výhradně na komedie a určitě není bez zajímavosti, že ve zhruba patnáctičlenném kolektivu převažují ženy. Duší Žlutičanu je ovšem muž - Jaromír Břehový (na fotografii vpravo). Vedoucí, spoluzakladatel, autor, režisér i herec souboru.

 

 

Znám mnoho profesionálů, kteří odvádějí práci, za níž by se styděl každý amatér. Znám ale minimum amatérů, kteří jsou s to měřit se se skutečnými profesionály – a Jaromír Břehový takovým člověkem bez debaty je. Nakonec byl jsem před pár lety v Praze v Divadle U hasičů na jeho hře „Sborovna“, jíž dnes s úspěchem hrají profesionální soubory po celé České republice.

 

 

Vraťme se ale do Kryr a k Břehovského nové hře „Slušný člověk“. Ta v humorné nadsázce pojednává o tom, jakým způsobem dokáže touha po majetku změnit lidský charakter. To je silně aktuální (a bohužel patrně i velmi nadčasové…) téma. Ve staré secesní vile bydlí majitelka s druhem a její dvě sestry. Děj se odvíjí ode dne, kdy se podaří z domu vystěhovat asociálního nájemníka a předmětem sporů se stane po něm uvolněný byt. Víc neprozradím – kdo se ve středu do kryrské Sokolovny zašel podívat, pak rozuzlení příběhu zná, kdo nebyl, pak říkám, že jeho škoda.

 

 

 

Není totiž ve městě pod Schillerovou rozhlednou tak solidní divadelní kus k vidění každý den. Navíc za vstupné, jež bylo pouze symbolické, dobrovolné.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

7. REPREZENTAČNÍ PODNIKATELSKÝ PLES

22.02.2018 07:18

 

 

Již po sedmé se u nás pod taktovkou agentury Petra Ulkeho s podporou města Kryry odehrál v sobotu 17. února reprezentační podnikatelský ples. V kryrské plesové sezóně, která pamatuje bály sklářské, chovatelů nebo masňaček, přičemž do dnešních dní přežily různé plesy maškarní, ples myslivecký a hasičský, jde o akci skutečně reprezentativní (zde nejreprezentativnější), na níž se sponzorsky podílí podnikatelské subjekty nejen z našeho města, ale i širokého okolí: z Podbořan, Blšan, Žatce a dalších a dalších.  A stejně jako kdykoli v minulosti to byla příležitost – především pro ženy – blýsknout se v róbách, které na zahrádce nebo za plotnou prostě nevyužijí. A kdo na plese byl, dá mi nepochybně za pravdu, že těch žen učesaných, voňavých, nalíčených a pěkně ohozených přišlo bezpočet.

 

 

Sál kryrského kulturního domu se tak po osmé večer zaplnil: nebylo tu našlapáno k prasknutí, ale místa k sezení byla obsazena. Jako pokaždé na příchozí čekal uvítací drink a v předsálí se bylo po celou dobu akce možno posilnit skvostným rautem. Občerstvení bylo připraveno i v tanečním sále na stolech.

 

Co letos chybělo, to byl na pódiu představitel města. Moderátor večera Karel Fiala ale přečetl krátkou starostenskou zdravici, jíž Miroslav Brda všechny účastníky plesu pozdravil a popřál jim příjemnou zábavu.

 

Veronika Sailerová a Martin Bubeníček

 

Ples byl zahájen předtančením: Veronika Sailerová a Martin Bubeníček z taneční školy Fénix v Lounech představili pětici klasických tanců. To bylo dobře, protože melodie tanga nebo kwik-stepu už do konce plesu nezazněly. K tanci i poslechu po celý večer vyhrávala skupina Elements, a to skladby nepoměrně modernější a mladší těch, které jsem před chvílí jmenoval. Před půlnocí pak se sérií písniček vystoupila také Klára Kolomazníková, někdejší členka dívčí skupiny Holki.

 

Klára Kolomazníková

 

 

Na plese nechyběla bohatá tombola a připravena byla i oblíbená dámská volenka, při níž pánské osazenstvo sálu sahalo do útrob svých peněženek nikoli za účelem nákupu nějakého ušlechtilého moku, jímž by svlažili hrdlo, ale pro pořízení květiny. Zbývá podotknout, že výtěžek této součásti plesu byl věnován nejmenším obyvatelům Kryr – putoval totiž na účet mateřské školy Pohoda.

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

HOUBAŘI ZAMYKALI LES

19.11.2017 20:32

 

 

 

Tradiční akce houbařského kroužku ve zcela netradičním aranžmá. Asi tak lze charakterizovat letošní poslední schůzi Mykologického kroužku Kryry, při níž je každoročně – symbolicky - zamykán les. Tento rok totiž houbaři mezi sebe prvně pozvali i širokou veřejnost, pro níž připravili kulturní program. V kryrské Sokolovně se tak sešla v neděli 19. listopadu 2017 více než stovka lidí.

 

Lákadlem bylo samozřejmě vystoupení známého dua Anny Volínové a Václava Žákovce, kteří do Kryr na pozvání zdejších mykologů přijeli.

 

Václav Žákovec, který je populární nejen díky televizní stanici Šlágr, začínal s harmonikou, dnes hraje především na klávesy. Od dětství směřoval k muzice. „Ve čtvrté třídě jsem dostal harmoniku, to byl můj velký sen. Pak samozřejmě přišla fáze, kdy jsem od toho utíkal, ale přesto to nějak došlo do fáze, kdy jsem měl chuť hrát s někým dalším," vzpomíná.

 

Svou hudbou dělá radost již bezmála padesát let: v roce 1970 zahájil svoji pravidelnou hudební činnost v tanečním orchestru Ladislava Pícla z Kozojed, ve kterém působil jako hudebník na akordeon, k tomu zpíval a zpracovával aranže pro taneční orchestr, zejména nové hity žádané při hudebních vystoupeních. Postupem času, který začal přinášet modernizaci nástrojů v souvislosti s vývojem elektroakustiky, přešel z akordeonu na klasické elektronické varhany.

 

Po odchodu Ladislava Pícla z hudebního souboru na jaře roku 1980 převzal funkci vedoucího tanečního orchestru (kompletní rytmika, 2 trumpety, 2 saxofony, pozoun + zpěvy). Taneční orchestr v tomto rozsáhlejším složení fungoval až do roku 1994, kdy došlo k redukci na pouhých šest členů.  V tomto rozsahu funguje dodnes (kompletní rytmika, trumpeta, zpěvy).

 

V roce 1997 se rozhodl provozovat hudbu jako živnost. Protože by jenom samotná činnost šestičlenné hudební skupiny těžko zajistila dostatečný zdroj financí pro existenci celého souboru, rozhodl se již v roce 1990 využít nejnovější digitální techniky pro zajištění dalších hudebních produkcí. Takto vzniklo dnes již známé duo Anna Volínová a Václav Žákovec, které jsme přivítali v Kryrech.

 

 

Sál kulturního domu praskal ve švech a parket tancechtivým návštěvníkům vydařené akce nestačil.

 

O občerstvení se opět vzorně postaral pan Petr Ulke se svým týmem a les se nakonec také „zamknout“ podařilo. Tohoto čestného úkolu se pro tento rok ujala zasloužilá členka mykologického kroužku paní Věra Franková.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

 

Záznamy: 1 - 3 ze 72
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>