Aktuality z kultury

HOUBAŘI ZAMYKALI LES

19.11.2017 20:32

 

 

 

Tradiční akce houbařského kroužku ve zcela netradičním aranžmá. Asi tak lze charakterizovat letošní poslední schůzi Mykologického kroužku Kryry, při níž je každoročně – symbolicky - zamykán les. Tento rok totiž houbaři mezi sebe prvně pozvali i širokou veřejnost, pro níž připravili kulturní program. V kryrské Sokolovně se tak sešla v neděli 19. listopadu 2017 více než stovka lidí.

 

Lákadlem bylo samozřejmě vystoupení známého dua Anny Volínové a Václava Žákovce, kteří do Kryr na pozvání zdejších mykologů přijeli.

 

Václav Žákovec, který je populární nejen díky televizní stanici Šlágr, začínal s harmonikou, dnes hraje především na klávesy. Od dětství směřoval k muzice. „Ve čtvrté třídě jsem dostal harmoniku, to byl můj velký sen. Pak samozřejmě přišla fáze, kdy jsem od toho utíkal, ale přesto to nějak došlo do fáze, kdy jsem měl chuť hrát s někým dalším," vzpomíná.

 

Svou hudbou dělá radost již bezmála padesát let: v roce 1970 zahájil svoji pravidelnou hudební činnost v tanečním orchestru Ladislava Pícla z Kozojed, ve kterém působil jako hudebník na akordeon, k tomu zpíval a zpracovával aranže pro taneční orchestr, zejména nové hity žádané při hudebních vystoupeních. Postupem času, který začal přinášet modernizaci nástrojů v souvislosti s vývojem elektroakustiky, přešel z akordeonu na klasické elektronické varhany.

 

Po odchodu Ladislava Pícla z hudebního souboru na jaře roku 1980 převzal funkci vedoucího tanečního orchestru (kompletní rytmika, 2 trumpety, 2 saxofony, pozoun + zpěvy). Taneční orchestr v tomto rozsáhlejším složení fungoval až do roku 1994, kdy došlo k redukci na pouhých šest členů.  V tomto rozsahu funguje dodnes (kompletní rytmika, trumpeta, zpěvy).

 

V roce 1997 se rozhodl provozovat hudbu jako živnost. Protože by jenom samotná činnost šestičlenné hudební skupiny těžko zajistila dostatečný zdroj financí pro existenci celého souboru, rozhodl se již v roce 1990 využít nejnovější digitální techniky pro zajištění dalších hudebních produkcí. Takto vzniklo dnes již známé duo Anna Volínová a Václav Žákovec, které jsme přivítali v Kryrech.

 

 

Sál kulturního domu praskal ve švech a parket tancechtivým návštěvníkům vydařené akce nestačil.

 

O občerstvení se opět vzorně postaral pan Petr Ulke se svým týmem a les se nakonec také „zamknout“ podařilo. Tohoto čestného úkolu se pro tento rok ujala zasloužilá členka mykologického kroužku paní Věra Franková.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

 

 

ÚSMĚVY ZDEŇKA TROŠKY S PÍSNIČKAMI SIMONY KLÍMOVÉ

17.03.2017 07:42

 

Kryry ve středu 15. 3. 2017 navštívil režisér Zdeněk Troška. Jako sparingpartnerku si přizval zpěvačku Simonu Klímovou, což byl dohromady mix tak kvalitní, symbióza tak dokonalá, že v Kryrech pozhasínalo veřejné osvětlení a Sokolovna se tloukla smíchy po neuvěřitelné dvě a půl hodiny. Nebo ještě dlouho poté, to u nás doma, v Kolešově, kdy mě manželka vzbudila ve čtyři hodiny ráno tím, že se nahlas smála. „Co se děje?“ ptal jsem se. Žádná odpověď – spala. I takové byly dozvuky Úsměvů Zdeňka Trošky.

 

 

Dovolím si příměr: na hřišti SK Havranu Kryry se zápasu 1. ligy samozřejmě hned tak nedočkáme. Ve středu se ale v kryrském kulturáku hrála liga ještě vyšší ta evropská mistrovská. Na víc (nikoli ve fotbale, to byl skutečně jenom příměr, ale v kultuře) v českých luzích a hájích mít ani nemůžeme.

 

Zdeněk Troška je totiž nejenom jeden z nejlepších současných režisérů našeho filmu, je to i moudrý, laskavý a nekonečně vtipný človíček. Celebrita, slavný muž, přitom téměř asketa. Pije rajčatovou šťávu, nikoli alkohol, nekouří a nekafuje. Není možné, abyste nějak nehřešil,“ řekl někdo. „Hřeším,“ přiznal se pan režisér, „jím…“

 

„Jezte, když na to máte. Až na to mít nebudete, můžete se tvářit, že držíte dietu!“

 

A dodal, že jí opravdu rád, všechno a v jakémkoli množství. A přidal hned několik úsměvných historek, které se jídla týkají. Pak hovořil o hercích, s nimiž na svých filmech pracoval, o milovaných Hošticích, o svých cestách po světě (střední školu studoval ve Francii a bylo to prý hrozné, protože měl neustále hlad…), o knihách, které napsal nebo které četl. O opeře – na několika divadelních scénách režíroval např. Dvořákovu Rusalku. A vůbec o hudbě, o té vážné i naší lidové, které má rád. O pohádkách, jež naše televizní stanice vysílaly o Vánocích, které se mu ne příliš líbily a o pamětnických filmech, které naopak vyhledává a zbožňuje.

 

Ve druhé půli vystoupení pak Zdeněk Troška odpovídal na zvídavé otázky kryrského obecenstva.

 

 

Celý pořad byl proložen skladbami zpěvačky Simony Klímové, která Zdeňku Troškovi i přes své mládí zdatně sekundovala sytým, příjemně zbarveným hlasem a autorskými písničkami.

 

Diváci se v Kryrech během představení nenudili zkrátka jedinou vteřinu. Po vystoupení si pak měli možnost koupit CD Simony Klímové a knížky Zdeňka Trošky, které oba protagonisté večera zájemcům také podepsali.

 

 

FOTOGALERIE

 

6. REPREZENTAČNÍ PODNIKATELSKÝ PLES

11.02.2017 23:25

 

 

Plesy v Kryrech jsou záležitostí tradiční. V minulosti tu bývaly, jak připomněl při zahájení v pořadí již 6. reprezentačního podnikatelského plesu Mgr. Kamil Kraus („Hledal jsem to v kronice…“), plesy sklářské, chovatelů nebo masňaček. Do dnešních dní přežily různé bály maškarní, v Kryrech se koná ples myslivecký nebo – nedávno jsme o něm psali – hasičský. Ten má na svém vrubu o padesát ročníků víc než ten, o němž se zmíníme dnes.

 

Reprezentační podnikatelský ples proběhl v sobotu 11. února 2017 a sto dvacet vstupenek bylo prodáno už v předprodeji. A další lidé samozřejmě přišli rovnou do sálu Sokolovny. Podruhé ples pořádal sám Petr Ulke, který se před několika měsíci rozešel s Ivanem Krumlem, aniž by to – a já to na tomto místě zdůrazňuji - na úrovni plesu zanechalo sebemenší stín.

 

 

 

 

Tradičně byla bohatá tombola (více jak čtyři sta cen), jako pokaždé příchozí čekal uvítací drink, jako vždycky bylo součástí plesu občerstvení na stolech a v předsálí ušlechtilý raut. Nechybělo ani předtančení, dámská volenka s kytičkou (kdyby časový program plesu nebyl ve skluzu, ještě jsem ji stihnul natočit, takhle říkám, že je mi to líto… na druhou stranu jsou ale video nebo fotografie opět pouhou ochutnávkou atmosféry, která tu panovala a samozřejmě nezaznamenávají vše) a závěr patřil AFTER PARTY s DJ.

 

 

 

Podnikatelský ples přinesl vyjma tradičních záležitostí také novinky:


  • jako první bych zmínil kapelu – o hudbu se totiž na rozdíl ode všech předchozích ročníků, kdy vyhrávalo uskupení FUNNY ORCHESTRA, postarala na tomto plese premiérově rodinná squadra ELEMENTS MUSIC, tedy Šárka, Pavel, Jakub a Filip Richtárechovi z Podbořan. „To je radost, když takhle pěkně hraje celá rodina,“ okomentoval jejich sympatické vystoupení Kamil Kraus. A hráli a zpívali skutečně pro všechny – od dechovky po české i zahraniční hitovky.
  • na druhém místě bych chtěl zmínit fakt, že Petr Ulke, ať jakkoli pouze o pár týdnů, přesto předběhl dobu: totiž prvně se v sále nekouřilo. Zákaz kouření platil pro celou Sokolovnu, stolky s popelníky byly předsazeny do chodby před předsálím. „V první řadě si kouření na sále nepřála kapela,“ vysvětlil mi k tomu Petr Ulke, „za další se od března kouřit nebude stejně nikde.“

 

 

Co podotknout závěrem?

 

6. reprezentační podnikatelský ples je, alespoň co se tradice týče, tím nejmiminkovatějším ze všech kryrských plesů. Byl-li však pošesté, nepochybně se dá o tradici hovořit. Určitě je (co se vstupného týče…) tím v Kryrech nejdražším, ale také nejluxusnějším. Mít město pod Schillerovou rozhlednou operní scénu, pak bych se jej nebál nazvat „Plesem v Opeře“.

 

Nabízím krátkou FOTOGALERII a zhruba čtvrthodinové video.

 

Ještě před tím mi však dovolte, abych na tomto místě vyjmenoval také sponzory akce, bez jejichž přispění by se ples neuskutečnil:

  • Město Kryry, Město Podbořany, Chmelařský institut, Autodíly Jakub Kulíšek, Manželé Tomášovi, Mototechna Podbořany, Anna Semerádová, František Lorenz, Karel Duchoň Žatec, Marius Pedersen, Ing. Vladimír Nesvadba, Korus, Kadeřnictví Fürstová, Václav Fürst, Petr Čapek, Jiří Čapek, Trafika Klára, Slaninová, Keri Tatoo, Kadeřnictví Matheislová, Kavo Blšany, Autoopravna Krupička & Raichl, Pavel Vtípil, Ondřej Dragula, Jiří Hurt, Rudolf Krebs, Jiří Hess, Šilhánek a syn, Emil Paták, Ing. Milan Rubín, REMAX Pavel Hassman, Štěpán Mokroš, Rehabilitace Janákovi, Hudba FO3, Kristína Gubíková, Olga Lounová, Eva a Vašek, Kofola a.s., Nowaco, V-AUTO Žebrák, Josef Chejnovský, Věra Poborská, Evžen Smékal Valov, Jakub Hyka, Ing. Pavel Pavelka, VEKO nápoje Žatec a Drogerie Linhart Kryry. 

 

 

 

Záznamy: 1 - 3 ze 70
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>