AKTUALITY Z OBCE

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA VE STROJETICÍCH

09.12.2018 18:07

 

V neděli 9. prosince 2018 uspořádal Osadní výbor Strojetice tradiční Mikulášskou nadílku. A jestliže jsem napsal tradiční, pak i svým pojetím, která je v rámci Kryr sice tak trochu ojedinělá, nicméně doslova „strojetická“.

 

 

A já už jsem se o tom zmínil několikrát: místní svůj dorost zkrátka nešetří… jejich halloweeny jsou pověstné svou hrůzností, kdy se průvod s lampióny mění doslova v bobříky odvahy, nad nimiž by i Jaroslav Foglar zajásal. Kdy se i dospělému zježí chloupky na rukou a pod nimi naskáče husí kůže.

 

Takové Strojetice prostě jsou.

 

Byl tu v neděli jeden Mikuláš, žádný anděl a hned, pokud jsem dobře počítal, čtyři čerti. A prvotřídní!

 

Trochu odbočím: měl jsem syna, který by ve Strojeticích zazářil. Byl ve školce, bylo mu tři a půl. MŠ v Mlýnské ulici v Ústí nad Labem pozvala na svoji Mikulášskou herce z věhlasného Činoherního studia – byli úžasní. Mikuláš důstojný, vysoký, s hlubokým hlasem. Anděl tehdy také chyběl, čert – hrůza jen vzpomenout. Všechny děti zdrhly do náručí přítomných maminek a tatínků, aby pak zbaběle Mikulášovi recitovaly básničky nebo zpívaly písničky, aby si nějakou nadílku vysloužily, můj syn k úžasu všech – a za naprostého ticha - nakráčel k tomu šílenému čertovi, který v tu chvíli zcela zkoprněl a otázal se: „Co si mi pines?“ A čert nic… dárky měl jenom Mikuláš, jenomže ten pro Martina nebyl partner. Pro něj byl parťák pekelník…

 

Takže musím říct, že přístup strojetických chápu, že tomu rozumím. Děsit totiž děti od nejútlejšího věku je nezbytné. To pro jejich další spokojený život. Jednoznačně o tom hovoří i skuteční znalci života největšího z Čechů Járy Cimrmana, pánové Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak: ti v rámci svého bádání odhalili mimo jiných i ten fakt, že (teď cituji ze semináře ke hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký:)

 

»… Cimrman byl také snad vůbec největším světovým sběratelem pohádek. V jeho stínu zůstávají i tak slavná jména jako Erben, Kubín, Němcová, Božena a dokonce i bratři Grimmové, přestože na to byli dva. Cimrmanův názor na pohádku byl však velice zvláštní. Ve své studii nazvané „Sbírejte pohádky,“ která byla otištěna v anarchistickém časopise „Doutnák,“ Cimrman píše: „Jak vlastně připravujeme naše děti na život? Čteme jim před spaním příběhy, v nichž nejmladší a odstrkovaný princ dostane nejkrásnější princeznu, hloupý Honza přelstí všechny chytráky a Smolíčka Pacholíčka zachrání na poslední chvíli jelen. Když ale děti vyrostou, vykročí do života, v němž odstrkovaný nakonec stejně ostrouhá, naivní sedne na lep chytrákovi, a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou. Taková literatura,“ uzavírá Cimrman, „je podle mého soudu pro děti nebezpečnější než alkohol či zápalky.“ «

 

A tak Cimrman psal pohádky sám. Dá se říci, že „po strojeticku“…

 

»Řada jeho pohádek vzbudila sice odpor, zejména u dětí, « pokračují cimrmanologové,  »například „Jak chudák do ještě větší nouze přišel“, nebo pohádkový horror „O třinácti tchyních“, a neuspěl ani roztomilý „Kašpárkův hrobeček“.«

 

 

Ve Strojeticích se nedělního odpoledne sešlo v kulturním domě několik desítek lidí. Samozřejmě, že se tu jen nenadělovalo, děti si mohly vyzkoušet zdobení perníčků nebo připravit vánoční ozdoby a zkrášlit pak jimi připravený stromeček. Dospělí pak zvolnili v předvánočním shonu a přišli si na chviličku posedět, něčeho dobrého se napít, prostě po sousedsku si popovídat.

 

 

Nabízíme malou FOTOGALERII a jako ochutnávku předvánoční atmosféry i krátké video:

 

 

 

KRYRSKÝ ADVENT 2018

02.12.2018 08:05

 

 

Vánoční strom v Kryrech za přítomnosti stovek lidí rozsvítily pro tento rok děti. Na kašně na náměstí byla také v předvečer první adventní neděle zažehnuta na stylizovaném adventním věnci první svíce.

 

Na Kryry se v sobotu odpoledne 1. prosince 2018 usmálo na chviličku i slunce. Schillerova rozhledna se nad městem koupala v stříbřitém mlžném oparu a - bylo bílo! Po letech pod nohama návštěvníků kryrských adventních slavností křupal sníh!

 

Žádná přehršel stánků se na náměstí před obecním úřadem nekonala. O občerstvení se postarali hasiči, k mání byla medovina, drobné vánoční dekorace, cukroví nebo výrobky z perníku. Ani letos se tu neprodávaly vánoční stromky a tentokrát ani kapři. Tak nějak komorně, málo komerčně působil letošní advent – a příchozí si to většinově chválili.

 

Tradičně byl v Kryrech otevřen kostel Narození Panny Marie, o jehož záchranu a zmrtvýchvstání usiluje sdružení Dietrich, tradičně své brány otevřela také škola. Ta na svých chodbách představila velkou expozici adventních věnců, které vyrobili studenti tohoto vzdělávacího ústavu, v jedné třídě připravila – to stále ještě k 100. výročí vzniku samostatného Československa – pěknou retrovýstavu (přivítala vás tu do dobových kostýmů oblečená děvčata…), jejíž exponáty žáci a učitelé školy bůh suď kde posbírali a jak dlouho jim to trvalo, drobné výrobky s vánoční tematikou představila (a prodávala) jako každý rok školní družina, nechyběla ani dílnička, kde si příchozí mohli vyzkoušet, jak se takové drobnosti dělají a unaveným údům jste mohli dát odpočinout i v improvizované čajovně, která žel nabízela právě jen čaje a nikoli ušlechtilé nápoje jako je horká griotka, vroucí punč či voňavý grog.

 

 

Na tato „ohřívadla“ jste museli na náměstí. Tady se po čtrnácté hodině rozběhl kulturní program: ve dvou hudebních blocích vystoupila skupina Maxíci. To je uskupení, jež vzniklo na troskách kdysi slavných Maxim Turbulenc – a zahrálo a zazpívalo nejenom nesmrtelné hity zmíněné kapely, ale i spoustu dalších písniček. V jejich podání ve svérázném aranžmá nechyběly pochopitelně ani koledy.

 

Na náměstí se dále představili naši nejmenší - ratolesti z Mateřské školy Pohoda, své umění předvedly děti z volnočasového centra Bertík, vystoupily kryrské mažoretky (chuděrám to na namrzlé dlažbě náměstí dost klouzalo…) i děti z naší základní školy. Probíhala také soutěž o nejlepší vanilkový rohlíček: ve finále se sešlo pět vzorků, s nimiž si však porota složená jak z dětí, tak i dospělých nedokázala poradit, a tak nakonec bylo oceněno všechno do soutěže přihlášené cukroví. To už se mlžný opar proměnil v regulérní mlhu a byla nepříjemná, lezavá zima.

 

 

 

 

V pět večer pak na pódium vystoupil starosta města Miroslav Brda. Popřál svým spoluobčanům krásné vánoce a vše nejlepší do nového roku. Otec Alexander Siudzik pak po krátké řeči požehnal vánočnímu stromu. Rozžehnuta byla první svíce na adventním věnci na kašně a vánoční strom rozsvítily kryrské děti: symbolickou sněhovou koulí, kterou si předávaly nad svými hlavami od pódia až ke stromu, který se - když se ho koule dotkla - rozzářil.

 

Zbývá dodat, že letošní advent pro Kryry nepřipravovala žádná agentura, ale probíhal výhradně v režii Kulturně školské komise. 

 

Nabízíme krátkou FOTOGALERII a jako ochutnávku předvánoční kryrské atmosféry také video:

 

 

 

 

 

PŘEDVÁNOČNÍ POSEZENÍ

19.11.2018 09:17

ADVENTNÍ ODPOLEDNE OČIMA DĚTÍ

19.11.2018 08:47

 

 

V sobotu 1. prosince 2018 pořádá Městský úřad Kryry na náměstí před úřadem ADVENTNÍ ODPOLEDNE, tentokrát s podtitulem „očima dětí“.

 

Program:

12,00 hodin: Začátek vánočních trhů

 

14,00 – 15,00 hodin: Hudba k tanci dětí – našich čertíků a andílků (hudební skupina „Maxíci“)

 

15,00 – 16,00 hodin: Vystoupení dětí MŠ, ZŠ, Bertíka a kryrských mažoretek

 

16,00 – 17,00 hodin: Hudba k tanci dětí – našich čertíků a andílků (hudební skupina „Maxíci“)

 

17,00 hodin: Rozsvícení vánočního stromu

 

 

Doprovodný program:

Výstava v Základní škole Kryry, soutěž adventních věnců (14,00 – 16,00 hodin)

 

Občerstvení vánočním svařákem, trdelníky a jinými tradičními i netradičními dobrotami

 

Soutěž o nejlepší vanilkový rohlíček (mezi 14. a 15. hodinou přineste do Obřadní síně MÚ své rohlíčky do soutěže v počtu 6 ks v označené krabičce)

 

 

Sváteční slovo faráře a starosty města

 

 

DROZD ZMRZLÝ JAKO DROZD

06.11.2018 18:48

 

Pojďme to hektické kolemvolební období trošku odlehčit… já jsem sice napsal k tématu voleb trefný článek, nicméně manželka mi ho zcela bez skrupulí zakázala zveřejnit. A pak že prý neexistuje cenzura. A tak se místo voleb a dění kolem nich pojďme podívat na zvířátka. Nebo jen na jedno. Na drozda, kterého bychom už u nás potkat v tento čas neměli.

 

 

Nepochybně jste všichni slyšeli rčení, že je někdo „zmrzlý jako drozd“. Ale – může být drozd prokřehlý, zmrzlý? Viděl někdy někdo takového ptáka? Kdyby ne, mám jednoho doma – můžete se přijít podívat!

 

Dorazil na mé pracoviště na benzině OMV v Kolešově před několika dny: nepřiletěl, dovnitř uprostřed noční směny nakráčel „pěšky“ a usalašil se u topení, které ještě nehřeje.

 

 

Ten drozd byl prostě „zmrzlý jako drozd“. Nesnažil se přede mnou utéci, nechal se vzít do ruky. Vynesl jsem ho ven a položil do trávy. Ani se nehnul. Přemístil jsem ho pod keř. Za hodinu jsem ho našel na témže místě. Kolem samá kočka. Černobílý kocour s amputovaným ocasem tam slídí každou noc. A tak jsem nad ránem milého ptáka vzal, uložil do malé krabice a odvezl ho domů. Jedno zvíře v našem domácím zvěřinci se prostě ztratí, navíc tu drozdík získává ubytování jen na dobu přechodnou. S návratem svého druhu ze svých zimovišť půjde mezi své.

 

 

Tenhle mladý drozd do Středomoří, kam se naši drozdi mezi říjnem a březnem uchylují, se svými neodletěl. A jestli mu byla tak šílená zima, že se nebál ani člověka - to při pěti stupních Celsia - pak by zimu (a predátory v podobě koček, lišek, lasiček nebo kun, kterých je všude kolem spousta) zřejmě nepřežil.

 

Půl dopoledne strávil v krabici, ve které jsem ho z práce přinesl – to než jsme mu připravili improvizovanou voliéru z klece pro zakrslé králíky. K polednímu se poprvé napil, sezobal něco nastrouhaného vejce na tvrdo s mrkví (to pro lepší trávení…) a strouhankou, odpoledne už se i ozval. Jinak dlabe bobule, které jsme mu zvenčí přinesli, nepohrdne (to ani náhodou) malou mouchou, která nás doma obtěžovala. A miluje žížaly! Obávám se, že náš kompost bude do jara těchto ušlechtilých tvorů zcela prost.

 

Nejlepším přítelem nového přírůstku naší domácnosti jsou kočky...

 

Zatímco před několika dny jen ustrašeně skřehotal, dneska si – v teple a s plným břichem – vesele pohvizduje. A vy, až někdy uslyšíte, že je někdo „zmrzlý jako drozd“, vězte, že dotyčný trpí zimou vskutku ukrutánskou. Měl jsem se s tím možnost na vlastní oči seznámit.

 

 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>