TANEČNÍ HODINY PRO POKROČILÉ (Rádobydivadlo Klapý)

10.03.2011 08:31

 

Ve středu 19. března 2011 uvedlo Rádobydivadlo Klapý v kryrském kulturním domě inscenaci „Taneční hodiny pro pokročilé“, kterou pro divadlo podle novely Bohumila Hrabala napsal scénárista a dramaturg Václav Nývlt.

Novela „Taneční hodiny pro starší a pokročilé“ vyšla poprvé roku 1964 – jednalo se o literární experiment inspirovaný silně surrealismem a automatickou metodou: celá knížka je psána jedinou větou a skládá se z nejrůznějších pocitů, vzpomínek a asociací, které vypravěči přicházejí na mysl.

„Přetavení“ tohoto nejednoduchého textu v divadelní inscenaci se ujal roku 1984 přední český scénárista a dramaturg Václav Nývlt. Nebyla to jeho první „hrabalovská“ práce, protože „Tanečním hodinám pro pokročilé“ předcházely hry „Bambini di Praga“ (1978), „Ostře sledované vlaky“ (1980) a „Něžný Barbar“ (1981). Dramatizace „Tanečních hodin pro pokročilé“ byla ovšem sisyfovská záležitost – přesto se Nývltovi podařilo část textu převyprávět do příběhu osamělého, ale strašně užvaněného člověka, který za účelem sblížit se s kýmkoli pořádá taneční hodiny, ačkoli sám tančit neumí.

V Kryrech hru „Taneční hodiny pro pokročilé“ představil soubor Rádobydivadla Klapý, které bylo založeno už v roce 1986 - letos tedy oslaví 25. výročí své existence.  Při jeho vzniku stáli tři herci a jeden režisér a první premiéra souboru se odehrála 12. ledna 1987 v sále kulturního střediska Lovoš v Lovosicích. „Byla strašná zima,“ píše se o ní na serveru Českého amatérského divadla, „něco kolem mínus osmnácti stupňů a divákům šla pára od úst. Ale vydrželi do konce a to bylo dobré znamení, protože pokud by tenkrát odešli, Rádobydivadlo by se zcela jistě rozpadlo.“ O tom, že by to byla škoda, jasně vypovídají mnohá ocenění, které soubor získal na řadě tuzemských i zahraničních soutěží, festivalů a přehlídek. Za dobu své existence Rádobydivadlo Klapý nastudovalo bezmála třicet divadelních her.

V Kryrech se na divadelní adaptaci Hrabalovy novely přišlo podívat cca sto lidí. Vstupné bylo na dnešní dobu nevídaným luxusem (30,- Kč), žáci osmých a devátých tříd měli možnost přijít na představení zdarma. Potěšitelné je, že více jak desetinu osazenstva sálu tak tvořili právě ti z našich teenagerů, kteří na dvě hodiny oželili své komputery a věnovali se ušlechtilejší zábavě. Na divadelní představení přišli i zástupci města v čele se starostou Miroslavem Brdou, hojně byly zastoupeny i členky místní organizace Svazu žen.

Soudě podle reakcí publika se hra líbila. Divadelní příběh dokázal zachovat poetičnost Hrabalova vyprávění; nešlo o žádnou třeskutou legraci, ale o milý, něžný, dušičku hladící a laskavý humor. Herci v čele s Jiřím Krausem byli skvostní.

Co dodat závěrem? Redakční tým Kryrské rozhledny se k včerejšímu divadelnímu představení vrátí v dubnovém čísle. Krátce vyzpovídal režiséra inscenace Ladislava Valeše a hovořit bude i s jedním z účinkujících - Pavlem Macákem.

TANEČNÍ HODINY PRO POKROČILÉ

Podle novely Bohumila Hrabala napsal Václav Nývlt

Režie: Ladislav Valeš

Scéna: Jaromír Holfeuer

Kostýmy: Jaroslava Maťáková

Hudba: Tomáš Alferi

Světla a zvuk: Pavel Hurych a Jan Kaška

 

Obsazení:

Taneční mistr ….. Jiří Kraus

Eman ….. Pavel Macák

Šestnáctiletá ..… Petra Znamenáčková

Čtyřicetiletá ….. Liběna Štěpánová

Šedesátiletá ….. Eva Andělová

Šéf ….. Jaromír Holfeuer