Turnaj ve stolním tenisu

28.03.2011 10:54

V neděli 27. března 2011 hostila tělocvična kryrské základní školy stolně tenisový bodovací turnaj žáků počítaný do okresního přeboru. Zúčastnilo se ho jedenadvacet dětí z Lubence, Dobroměřic, Žatce a Kryr.

 

Stolní tenis – nebo také ping-pong - patří k vůbec nejrychlejším a, celosvětově, také k absolutně nejrozšířenějším sportům, a to jak na závodní, tak i na rekreační úrovni. Jde o sportovní odvětví, kde kromě fyzických předpokladů a úderové technice záleží též výrazně na psychice, schopnosti soustředění a taktické vyspělosti hráče. Na vyšší, závodní úrovni patří stolní tenis k fyzicky, silově a pohybově velmi náročným sportům. Naopak na nižší a rekreační úrovni lze „pinčes" provozovat i při nevelkých nárocích na fyzickou kondici. Snižující se fyzická kondice, síla a rychlost je vyvažována zápasovou zkušeností, taktickou vyzrálostí, úderovou technikou a psychickou vyrovnaností. Proto lze u stolního tenisu zachovat relativně dobrou výkonnost o něco déle, než u jiných sportů. Výskyt hráčů kolem pětatřiceti let v první stovce mezinárodního žebříčku ITTF je běžným jevem, v nižších českých ligových soutěžích lze najít běžně hráče ve věku přes padesát let. Řada hráčů se stolním tenisem vlastně nikdy neskončí - na úrovni okresního přeboru lze najít i sedmdesátileté hráče. I tato zvláštnost stolního tenisu - možnost hrát jej na nejrůznějších úrovních až do pozdního věku - z něj činí jeden z velmi atraktivních a celosvětově oblíbených sportů.

Stolní tenis nebo také, jak už bylo řečeno, ping-pong (to podle zvuku, který vydávají při hře údery míčku) je bezkontaktní míčový sport hraný s pálkou. Na rozdíl od podobných sportů, jako jsou tenis, badminton nebo squash, tvoří hrací plochu rozdělenou síťkou na dvě poloviny horní deska stolu nad úrovní země, podél které se pohybují hráči. Stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Velké Británie. Postupný přerod na sportovní odvětví umožnilo používání celuloidového míčku, díky kterému se odskok míčku na stole stal pravidelným a předvídatelným - a začalo tedy mít smysl v této hře soutěžit a počítat body.

Jan Hänel (Sever Žatec) - vítěz turnaje

 

Jednou z takových soutěží je také okresní přebor, v němž figurují žáci SK Havran Kryry. Podobný turnaj tomu z nedělního dopoledne se v Kryrech hraje dvakrát do roka. Tentokrát, jak již bylo zmíněno v úvodu, se ho účastnilo 21 borců. Ti sehráli v pěti skupinách utkání každého s každým, přičemž ze skupin do dalších bojů postupovali vždy první dva. Odtud se pak až po finále hrálo vyřazovacím způsobem.

 

V turnaji nakonec zvítězil po dramaticky vyrovnaném finálovém boji Jan Hänel před druhým Jiřím Víznerem, kteří ve dvou semifinálových utkáních vyřadili třetího Petra Městku a Dominika Urbánka (všichni z týmu Sever Žatec).