UKLIĎME SVĚT, UKLIĎME ČESKO

20.03.2019 12:03

 

Ukliďme Kryry, ukliďme si pod rozhlednou! Vyzýváme všechny, kdo chtějí svým přičiněním něco kolem sebe změnit! „I za jeden jediný den lze udělat velkou změnu, a čím více nás bude, tím budou Kryry čistší a hezčí!“

 

POJĎTE DO TOHO S NÁMI! V SOBOTU 6. DUBNA 2019!

 

 

Měsíc před hlavním termínem dobrovolnické akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody již 1 300 nahlášených akcí, což je o 300 více než vloni touto dobou. Kampaň chce letos také upozornit na problematiku jednorázových plastů a pneumatik v přírodě.

 

Cílem organizátorů akce není donekonečna uklízet nepořádek po jiných, méně zodpovědných spoluobčanech. „Byli bychom velmi neradi, kdyby začal vznikat dojem, že vytvářet nepořádek, a dokonce černé skládky je normální, protože je přece každý rok někdo uklidí. Není tomu tak! Více jak sto tisíc dobrovolníků je dostatečná síla nejen na samotný sběr odpadků, ale i pro změny vedoucí k účinnému a důslednému postihování viníků a především k zlepšení prevence vzniku odpadů,“ uvádí Petr Stýblo z pořádajícího ČSOP.

 

Proto se pořadatelé stále více zaměřují na osvětu a předcházení vzniku nepořádku.

 

V loňském roce si vzali „na mušku“ PET lahve a letos se chystají na všudypřítomné pneumatiky. „Na základě dat, která máme k dispozici, vyplývá, že se v roce 2018 našim dobrovolníkům podařilo z přírody vysbírat přibližně 29 tun PET lahví. V podstatě každý druhý kus odpadu, který dobrovolníci vezmou do ruky, obsahuje nějaký druh plastu. Proto si myslím, že je aktuálně potřeba se vážně zamyslet nad tím, jestli sami zbytečně ve svém životě nenadužíváme plasty, či co se opravdu s vytříděnými plasty a dalšími komoditami dále děje,” sdělil jeden ze zakladatelů akce Miroslav Kubásek. Při letošním ročníku plánují pořadatelé namísto loňských PET lahví sčítat nalezené pneumatiky.

 

6. 4. 2019 SE V 9,00 HODIN SEJDEME V KRYRECH U KOSTELA POD ROZHLEDNOU, 

 

kde se dozvíte podrobnosti. Akci organizuje Vladimíra Járová za MÚ Kryry ve spoluprácirodičů s dětmi z MŠ Kryry, ZŠ Kryry a Kateřinou Ausbuherovou za MC Bertík.

 

Sponzorem akce je Petr Ulke, který zajistí špekáčky k táboráku. Pro šikovné malé sběrače bude navíc připravena sladká odměna.


TĚŠÍME SE NA VŠECHNY VELKÉ I MALÉ PRACANTY!

 

 

Vladimíra Járová