XIV. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

04.05.2013 09:36

 

Poděkování:

Městu Kryry, které se nadále rozhodlo finančně podporovat internetové stránky KRYRY info, jež by dnes už bez této intervence nemohly fungovat. Panu Tomáši Demskému, který mě na sklonku týdne ochotně vystřídal v práci, abych na této reportáži mohl pracovat. Paní Jitce Jandové za trpělivost, kterou se mnou poslední dny musela mít a také měla. A počítači, který je mezi svými již opravdovým dědečkem, že tenhle nápor dat vůbec vydržel.

 

Pavel Ďuran, 4. 5. 2013

 

Vítejte v Kryrech, vítejte na XIV. svátku dobré nálady! Svátek to bezesporu byl a dobrá nálada nechyběla!

 

 

Rockové čarodějnice

V úterý 30. dubna byla zahájena největší, nejmasovější akce, kterou naše město pořádá – Svátek dobré nálady. Patrně zbytečně připomínám, že pod jeho scénářem jsou podepsáni pánové Ivan Kruml a Petr Ulke ze sdružení RestArt, přičemž podoba tohoto dvoudenního maratónu vznikala ve spolupráci s kulturně školskou komisí města pod vedením Mgr. Kamila Krause.

 

 

Rockové čarodějnice – tak i letos zněl podtitul prvního dne kryrských oslav – byly zahájeny úderem 16. hodiny vystoupením skupiny BARRUTH.

Mezitím se v Kryrech u sokolovny scházely ty, jimž byl dnešní den určen především. Tedy čarodějnice. Ačkoli počasí se tento rok ke Svátku dobré nálady zachovalo poměrně macešsky, byly jich desítky. Nebojím se dokonce říci, že více jich, alespoň co já tyto oslavy v Kryrech pamatuji, ještě nikdy nebylo. Malé, velké… některé vyvolávaly úsměv na tváři, z jiných šel docela strach.

 

Na svou cestu městem se vypravil jejich průvod v pět hodin. Prošel Hlavní ulicí a jeho první zastávka pak byla u domu starosty Miroslava Brdy. Ten čarodějnice přivítal tradičně kalíškem ušlechtilého moku, ty menší a malé pohostil nějakou sladkostí. Poté si s čarodějnými děvami zařádil v kole, přičemž se k němu přidal i host slavností, doktor Dušan Krivský, který ze Skalice do Kryr dorazil tentokráte nikoli na chmel, ale právě na Svátek dobré nálady. Teprve podruhé.

 

 

Pak se tenhle veselý průvod vydal na náměstí. Na připravené hranici si bylo možno opéci buřty a pak se čarodějný dav vypravil na svůj vzlet. Létající košťata žel stávkovala, a tak čarodějnice musely vzít za vděk řetízkovým kolotočem. Jak se mi následně svěřily, tento jejich průlet městem byl realizován bez toho, že by pouťovou atrakci musely platit – svezly se za fotografii s majitelem kolotoče. Tak tady je.

 

 

Pak už se vrhly na prostranství před pódium. Tady teď vyhrával tradiční účastník kryrských akcí, skupina FULL TIME.

 

 

V půl osmé večer vystoupila skupina MODESTY & PRIDE a pak, to už se na Kryry snášel pomalu soumrak, spolu s nimi zazpívala i MISS 2010 Jitka Válková.

 

 

O závěr tohoto dne se postarala skupina PUMPA, kterou před půlnocí vystřídalo uskupení AC/DC Bon Scott Memorial Band.

 

 

 

Prvomájové dopoledne

Pestrý, nabitý byl program středy 1. máje. Začal záhy – už o deváté ranní přivítal účastníky kryrských prvomájových oslav Mgr. Kamil Kraus, který průvodním slovem provázel i všechny ročníky předešlé. Na prostoře před pódiem jako první přivítal nejmladší z kryrských mažoretek, a to při jejich teprve druhém veřejném vystoupení. Nejmladší Perličky - Koťata - v růžovo šedivých kostýmech se středečního rána chvěla ani ne tak trémou či nervozitou jako zimou; svoje vystoupení – odtančila je na Šlitrův a Suchého šlágr „Malé kotě“ – však zvládla na jedničku s hvězdičkou a sklidila obrovský potlesk.

 

Pak je vystřídala nejstarší děvčata. Ty v barvách našeho města předvedla své vystoupení s hůlkami, se kterým nedávno bodovala na 2. ročníku soutěže „Českokamenická mažoretka“ a přivezla odsud bronzové medaile.

 

A do třetice Perličky – tentokrát ty mladší, v modrobílých kostýmech. Z České Kamenice také třetí.  I ty v chladném ránu předvedly své dosavadní maximum a jejich vedoucí Irena Uldrichová byla spokojená.

 

 

Na pódiu se mezitím připravila skupina SSM. Jak vysvětlil Kamil Kraus, jejich název nemá s někdejším Socialistickým svazem mládeže nic společného, byť se tohle jméno ke kryrským retrooslavám prvního máje hodí, protože jde o zkratku SEXY SWEETS MOST, tedy něco jako SEXY BONBÓNKY Z MOSTU. Uskupení zahrálo několik známých skladeb – zazněly písničky od Suzie Quatro, skupiny Beatles nebo Jiřího Schellingera.

 

 

Těsně před desátou pak počtvrté vystoupil soubor kryrských mažoretek, tentokráte s pompóny.

 

 

 

 

 

Pocta kryrským hasičům

 

 

V deset hodin se pak před budovou radnice odehrál malý slavnostní akt. Kryrští dobrovolní hasiči letos oslavují 140. výročí svého vzniku - při této příležitosti jim starosta města Miroslav Brda předal nový prapor. Ten z jeho rukou přijal Ing. Milan Rubín a Karel Spurný.

 

Pogratulovat přišel také místostarosta Vojtěch Michálek, farář Josef Hurt, který prapor posvětil, senátor Marcel Chládek (ČSSD – stínový ministr školství), starosta Krajského sdružení dobrovolných hasičů Ústeckého kraje Jiří Henc a starostka Okresního sdružení hasičů Plzeň – sever Alena Foldová.

 

Posledně dva jmenovaní předali do rukou zástupců SDH Kryry také sošku Sv. Floriána, patrona hasičů a gratulační list a medaili za zásluhy.

Poblahopřát svým kolegům přijeli do Kryr i členové sborů dobrovolných hasičů z Kožlan, Žihle, Očihova, Lenešic, Počedělic, Podbořan, Chraberců a Libočan a hasičských záchranných sborů z Podbořan a Žatce.

 

Slavnostnímu aktu na náměstí už přihlížely stovky návštěvníků. Stánky s občerstvením byly obsypány hrozny lidí, klobásy a steaky se nestíhaly grilovat - a jestli proteklo víc vody nedalekou Blšankou nebo piva v okolí pódia, to si netroufám hádat. Hlavní i Školní ulice byly plné stánků s vkusným i méně vkusným zbožím, koupit jste si tu tradičně mohli všechno od hraček po turecký med. Kolotočáři před Pekárnou měli také napilno.

 

Blížila se pomalu dvanáctá a tedy hřeb kryrských prvomájových oslav – průvod. Ještě předtím se ale diváci mohli podívat na vystoupení Aleny Smolíkové – ta tentokrát nepřijela s fenkou Keisy, ale s pejskem Krysou.

 

 

V dopoledním programu nechyběla ani skupina Recesse, která se prezentovala milou, žertovnou taneční skečí „Labutí jezero“.

 

 

 

 

 

Prvomájový průvod

 

 

Psát cokoli o kryrském prvomájovém průvodu je, obávám se, nošením dříví do lesa. Už dávno daleko přesáhl svým věhlasem hranice Podbořanska a každoročně se na tuto podívanou sjíždějí lidé z celého Ústeckého kraje. Nejenom to – potkal jsem tu sousedy z Kolešova (byť není od Kryr daleko, je to už Středočeský kraj…) z Kněževeska a mluvil jsem i s párem z Lysé nad Labem. Kolik se pak lidí kolem „dopravní tepny“ Kryr, Hlavní ulice (tento rok byla uzavřená už od ranních hodin…), shromáždilo letos, to si troufám jenom odhadovat. Každopádně nebyl překonán loňský rekord, kdy se v pravé poledne sešlo v Kryrech na tři a půl tisíce návštěvníků, ale rozhodně jich bylo více než polovina tohoto počtu. Jestliže si tipnu a řeknu, že se ve městě shromáždily dvě tisícovky lidí, pravděpodobně nebudu daleko od pravdy.

 

 

Na náměstí Čsl. armády přivedla letošní prvomájový průvod skupina netradiční historické hudby Larg z Pardubic. Následovaly členky skupiny Recesse, čestný občan Kryr JUDr. Dušan Krivský, sportklubáci, mažoretky, členky svazu žen a Zdravotního klubu Kryry, fotbalisté Havranu, májovníci – atd., atd. Nebudu se snažit všechny jmenovat, určitě bych na někoho zapomněl. Desítky a stovky lidí v pestrobarevném průvodu plném mávátek a třepetalek defilovaly před hroznem tisíců návštěvníků shromážděných kolem Hlavní ulice a zdravily na tribunu (tradičně balkon městského úřadu…) představitele a hosty našeho města. Hasiči se svým novým praporem. Desítky motorek a čtyřkolek. Kdysi populární lidové vozítko z NDR trabant – v různých úpravách a variantách. Traktory. Veteráni. Alegorické vozy. Sanitky. Vojenská technika (tento rok dokonce se salvou z kulometu). A hasiči, hasiči, hasiči – těch, jak už jsem uvedl výše, se letos do Kryr sjel skutečně bezpočet. Ve větším chyběla tento rok technika Pavla Šilhánka, i tak prvomájový průvod procházel a projížděl městem plných třicet minut.

 

 

 

 

 

Odpolední program

Průvodem kryrský Svátek dobré nálady samozřejmě nekončil. V jednu hodinu na pódium před městským úřadem vtrhla skupina Larg – a začalo se i tancovat. Spolu s ní se Kryry nevrátily jen nějakých pětadvacet let zpátky, jak se o to každoročně s úspěchem pokouší prvomájovým průvodem, ale rovnou do středověku. Do doby trubadúrů, pištců a bubeníků. Její vystoupení bylo skvělé a sklidilo bouřlivý a zasloužený potlesk.

 

 

V programu odpoledne je vystřídalo uskupení POWER OF DANCE z Podbořan. Pod vedením Aleny Pútové zatančilo ve dvou vstupech několik tanečních stylů, se kterými v letošním roce nasbíralo nejednu medaili a ocenění. Podotýkám, že se již třetím rokem zúčastnilo pohárové soutěže Elitery v Lounech, kde získalo 3 zlatá místa a 3 druhá místa v různých disciplínách. Jinak jejich největším úspěchem je historicky 1. účast na Taneční skupině roku 2013, kterou pořádá rozhlasová stanice Evropa 2, a to v Mostě na regionálním kole. Zde se z desítek tanečních skupin umístily na krásném 1.místě v kategorii mini a 5.místě v kategorii děti, čímž postoupily na Mistrovství Čech do Prahy. Ani tady nezklamaly, ba právě naopak, neboť se 21.4. v ohromné konkurenci z jednotlivých regionálních kol umístily na luxusním 3.místě! Postupují tak do finálového kola na Mistrovství ČR.

 

Krátce před třetí vystoupila Velkopopovická kozlovka, soubor netradiční dechové hudby.

 

 

U zrodu souboru stál nápad hudebníků Ivana Mládka a Pavla Skály, kteří 1974 představili „studijní skupinu netradiční dechovky“, která na jediném veřejném vystoupení uvedla lidové a zlidovělé písně s doprovodem Mládkova banja. V roce 1978 přenechali tento zprvu recesně míněný projekt Ivanovu bratrovi, rovněž banjistovi Martinu Mládkovi, který se obklopil zkušenými hráči, mimo jiné showmanem Josefem „Hurykánem“ Kruckým, Ladislavem Kubešem, jehož ustanovil leaderem, Jiřím Pecharem, Josefem Bartákem, Vladimírem Brodským a Jaroslavem Fuksou; z Ostravy získal ze skupiny Bukanýři známou zpěvačku Marii Hanzelkovou. Jako režisér a scenárista koncertních produkcí, moderátor a třetí trumpetista se v kapele stále více uplatňoval Eduard Hrubeš, který roku 1980 převzal její vedení. Namísto stylu jihočeské dechovky, který razil Kubeš (ten společně s Hanzelkovou, Fuksou a Brodským odešel a založil soubor Veselka), hodlal interpretovat dechovku s nadsázkou a parodií, ovšem v takové míře, aby neurazil milovníky tradice. Inspirací mu byly mimo jiné jevištní gagy orchestru Spika Jonese. Pro tento záměr získal další hráče – kapelníka Pavla Čajčíka, Zdeňka Baťku, Josefa Dodo Slávika, Jiřího Kopernického, Bořivoje Rozínka. V polovině devadesátých let se v činnosti kapely objevily mezery a následně se fakticky přerušila. Dočasně se jmenovala pak „Kozlofka", po znovuzrození zůstala věrná svému osvědčenému stylu netradiční skorodechovky a odehrála spoustu koncertů a jiných akcí po celých Čechách a na Slovensku – teď zavítala i do Kryr, kde nabídla kombinaci tradiční i netradiční dechovky okořeněné swingem, charlestonem, operetou, šansonem nebo dokonce i rokenrolem.

 

V půl páté večer pak začaly Kryrami znít hudební pecky od populárních Kabátů, tady v podání jejich revivalové skupiny. Po šesté večer pak byl XIV. svátek dobré nálady u konce.

 

 

 

 

 

 

 

Co říci závěrem?

 

XIV. svátek dobré nálady v Kryrech byl důstojnou a pěknou oslavou.

 

Na jeho průběhu se – žel - lví měrou podepsalo mizerné počasí – nic naplat, letošní jaro na sebe nechalo čekat skutečně dlouho a po oba dny slavností tak byla relativně zima a mdlé, ještě skoro zimní sluníčko se usmálo na Kryry jen v úterý – pouze na několik málo minut. Škoda.

 

Naštěstí nepršelo.

 

Ani kalendář roku 2013 nebyl Svátku dobré nálady příliš nakloněn. 1. květen vyšel letos přesně na prostředek pracovního týdne - a i tento fakt se na návštěvě kryrských slavnostní nepříznivě odrazil.

 

Letos poprvé i na oslavy 1. máje – myslím viditelně – zasáhla komerce. Ze všech stran a koutů se na vás valily informace o sponzorech a jejich výčet. Mnohým se to nelíbilo a stěžovali si. Pravda je ale taková, že ani předchozí ročníky se bez těchto „mecenášů“ neobešly, jen nebyli tak často a tak nahlas prezentováni. Je třeba si uvědomit, že bez nich by Svátek dobré nálady nebyl tím, čím být mohl a byl a na úspěchu celé akce mají tito lidé svou neoddiskutovatelnou zásluhu. Patří jim dík.   

 

XIV. svátek dobré nálady v Kryrech byl organizačně ze všech ročníků nejdotaženější. Všechno jelo podle připraveného scénáře, a to (téměř…) na puntík a na minutu přesně. Sdružení RestArt zjevně ukončilo svá učňovská léta. Kryry se tak díky spolupráci s pány Krumlem a Ulkem mají v budoucnu na co těšit.

 

XIV. svátek dobré nálady skončil. Takže na shledanou na příštím, jubilejním - patnáctém!