2012

XIII. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

05.05.2012 17:11

VIDEOZPRAVODAJSTVÍ

 

 

 

 

 

XIII. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

03.05.2012 10:07

Více než dvacet hektolitrů piva, půl tuny klobás a jen o něco méně steaků se vypilo a snědlo na kryrském náměstí Čsl. armády, kde ve dnech 30. dubna a 1. května 2012 probíhal XIII. svátek dobré nálady. Největší akce, kterou Město Kryry uspořádalo letos podruhé ve své historii ve spolupráci se sdružením RestArt Ivana Krumla a Petra Ulkeho.

Podívat se přišly stovky lidí – na prvního máje tisíce.

Pondělí 30. 4. Patřilo v Kryrech čarodějnicím. Od šestnácti hodin se na náměstí před radnicí vystřídala celá řada kapel. Ve čtyři odpoledne SNOW FLOWERS, pak FULL TIME. Čarodějnice se pak v pět odpoledne sešly před sokolovnou, aby následně prošly městem, zavítaly doma u pana starosty a v parčíku před jednotou se sešly u ohně.

Poté se angažovaly také před pódiem, kde v tu chvíli vyhrávala skupina CLAYMORE – pro místní čarodějnice zajímavá hlavně svými kilty, pod nimiž muzikanti souboru údajně nic neměli. Čarodějnice se také proletěly – nikoli na košťatech, ale na řetízkovém kolotoči před Pekárnou. A jestli se tohoto večera vzduchem vznášelo ještě něco kromě nich, pak ano – totiž létající lampióny štěstí.

V osm večer vystoupila v Kryrech často vídaná skupina MODESTY & PRIDE, aby ji na pódium vystřídalo uskupení DORO WARLOCK revival. Závěr jeho vystoupení sice propršel, když se ale na pódiu objevila PUMPA, bylo po dešti. Čarodějně rockový večer skončil něco po půlnoci a Kryry se šly vyspat na příští den.

 

V úterý 1. 5. se Kryry vzbudily do krásného dne. Prvomájové oslavy byly zahájeny úderem deváté hodiny a už v tuto poměrně časnou dobu bylo náměstí plné. Stovky přítomných přivítal moderátor dne Mgr. Kamil Kraus – o úvod slavností se postaral Iša Barák se zpěvačkou Petrou Peterovou, které později vystřídaly kryrské Perličky. Nejprve ty mladší, které před několika málo dny prvně startovaly na mažoretkovské soutěži v České Kamenici, kde skončily na pěkném čtvrtém místě.

Tradičně se také představila skupina Recesse, třebaže úvod jejího vystoupení byl díky selhání techniky rozpačitý. O jejich hudební doprovod se tak nakonec musel postarat klasický CD přehrávač a třebaže takto reprodukovaná hudba nepatřila k nejkvalitnějším, soubor sklidil zasloužený potlesk.

Milé bylo vystoupení jednoho ze stánkařů. „Zpívající Nudle“, jak tohoto asijského obchodníka představil Kamil Kraus, zazpíval za doprovodu kytary dvě písničky, druhou dokonce od Karla Gotta, přičemž nezapomněl pozvat přítomné na svoje kulinářské výtvory.

Návštěvníkům prvomájových oslav se pak už v kompletních nových kostýmech ukázala také starší děvčata z Perliček. Ve žlutočerných uniformách, tedy v barvách Kryr, předvedla publiku skladbu, s níž v Kamenici vybojovala stříbrné medaile.

Krátce po desáté starosta a místostarosta města spolu se senátorem Marcelem Chládkem (ČSSD) a panem Romanem Komárkem (ERKA Žatec, s. r. o.) – za přítomnosti metropolity Kryštofa a kryrského faráře Hurta – slavnostně spustili novou kryrskou kašnu, které oba kněží požehnali.

To už bylo na náměstí tolik lidí, že by špendlík jen stěží propadl – čekalo se na vrchol dopoledního programu, tedy vystoupení Evy a Vaška.

Ti v Kryrech nejen zazpívali, ale představili a pokřtili svou knihu – „EVA A VAŠEK – co Čech, to muzikant“. Přečetli z ní také několik úryvků. Závěrem přislíbili, že ačkoli jsou v Kryrech během jediného roku už podruhé, určitě to není naposledy a brzy zase přijedou.

 

 

Největší atrakcí dne byl jako tradičně prvomájový průvod. Tato recesistická podívaná v duchu velkých socialistických prvních májů obklíčila Hlavní ulici v Kryrech více jak tisícihlavým davem lidí. V čele průvodu za dunění bubnů vykračoval THE REBEL PIPERS, první skotský dudácký band v České republice. Za ním defilovaly kryrské Perličky, skupina Recesse, místní organizace a spolky, na alegorickém voze třeba zaměstnanci městského úřadu nebo naši májovníci. Projela tu řada historických vozidel, ozdobené traktory i traktůrky, motorky, čtyřkolky, nechyběli samozřejmě naši hasiči a objevila se i technika pana Šilhánka.

Odpoledne pak před pódiem na náměstí vystoupila již zmíněná kapela THE REBEL PIPERS a hned po ní uskupení z Rakovníka MERKUR – jedenáctičlenný taneční a swingový orchestr založený už v roce 1953. Ten Kryrům vyhrával téměř dvě hodiny, přičemž přestávku v jeho vystoupení vyplnily mažoretky z Podbořan.

Hřebem odpoledne pak byla skupina NEW AGE OF SMOKIE (Smokie international coverband), která potěšila publikum nestárnoucími hity této skupiny. Program dne zakončil HAPPY BALOONS (všechnoband Kryry), a to už se na náměstí, které po celý den doslova grilovalo sluníčko, tancovalo.

Letošní svátky dobré nálady jsou za námi. Zbývá dodat, že odpoledne si měli možnost návštěvníci našeho města osobně prohlédnout – to po mnoha a mnoha letech -  interiér kryrského kostela Narození Panny Marie. Této možnosti využilo první květnový den cca sto lidí a na jeho záchranu přitom přispěli částkou čtyři a půl tisíce korun. Sdružení Dietrich i touto cestou všem, kdo se takto angažovali, děkuje.

 

Na závěr připojujeme televizní reportáž TV OK plus otce a syna Karabcových, kterou již tento týden můžete vidět i v televizi. Zmíněná stanice totiž v současné době vstupuje do vysílání kabelového operátora UPC Express ve vysílání v Ústeckém kraji a to 9x denně v patnáctiminutových blocích, ale zejména 5x denně 7 dní v týdnu v rovněž čtvrthodinových vstupech na stanici TV STIL, kde je vysílání možno zhlédnout pomocí kabelového operátora UPC Express a také prostřednictvím DVB-S (satelitní vysílání) na celém území České republiky. 

 

SVÁTKY DOBRÉ NÁLADY JSOU ZA DVEŘMI

13.04.2012 16:33

 

Kryry hlásí splnění plánu. Na Svátek dobré nálady jsou připraveny na 120%!

Tradičně netradiční oslava „čarodějnic“ a Svátku práce s podtitulem PIVNÍ MÁJ opět po roce klepe na dveře. I letos se pořadatelské taktovky ujme agentura RestArt s podporou Města Kryry ve spolupráci s Žateckým pivovarem. Programová náplň se ponese ve stylu návratu hudebních legend. Ačkoliv půjde o 13. ročník, všichni doufají, že nebude smolný. Pro úspěch pořadatelé udělali maximum možného...

V duchu pohanského svátku Pálení čarodějnic a spolu se stavěním májky se v předvečer 1. Máje rozběhne kulturní program na hlavním pódiu přímo na náměstí Čsl. armády před budovou městského úřadu. Hudební rámec „Rockových čarodějnic“ obstará, v návaznosti na ty nejlepší keltské tradice, roudnicko-pražská kapela CLAYMORE, hrající ve stylu tzv. gaelic-rocku. Jejich energický projev je inspirován skotsko-irskou hudbou okořeněnou o specifický zvuk skotských dud. Na ně naváže mladá metalová krev MODESTY & PRIDE z nedalekých Podbořan. A jaký by to byl slet čarodějnic bez pořádné rockové čarodějnice! O to se již postará olomoucký hard ´n ´heavy revival nestárnoucí německé metalové královny DORO se svojí čarodějnou WARLOCK show. Pekelně ohnivý večírek pak uzavře pohodová hard rocková PUMPA, která do návštěvníků napumpuje tu správnou májovou atmosféru.

Do svátečního dne všechny místní obyvatele a návštěvníky města probudí svižná hudba Iši BARÁKA. Před pódiem se vystřídá celá řada místních tanečních a pěveckých spolků a skupin, aby i letos všem dokázaly, že Kryry mají opravdový talent! Jako speciální host z (ne)dalekého Vietnamu se představí milovník českých lidovek Le Quang Dao alias „Zpívající nudle“. Poté přijde řada na odhalení zbrusu nové městské kašny, kterou obdrželo město Kryry jako sponzorský dar. Následovat bude jedno z hlavních hvězdných vystoupení letošních městských slavností a tím není nic menšího než pěvecký návrat dua lidových písničkářů EVY a VAŠKA do Kryr. Recesistický prvomájový průvod všeho pracujícího lidu projde městem v pravé poledne. V jeho čele bude pochodovat skotský dudácký band THE REBEL PIPERS. Na pestrobarevný průvod naváže průjezd alegorických vozů, motocyklů, bicyklů, šlapohybů a všelikeré jiné techniky. Oslavy pak vyvrcholí odpoledním vystoupením pro pamětníky. Nejprve sérii starých rock ´n ´rollů zahraje legendární jedenáctičlenný taneční orchestr MERKUR z Rakovníka a pak jej již vystřídá opravdová hudební lahůdka v podobě mezinárodního coverbandu slavné skupiny SMOKIE s hlavním frontmanem z německého Dortmundu - Frankieho Červenky. Jeho neuvěřitelná podoba hlasu s hlasem samotného Chrise Normana určitě nenechá žádného návštěvníka chladným. To vše ještě oživí doplňkový program v podobě pouťových atrakcí, velkého jarmarečního prodeje, dětského koutku a nesmíme ani zapomenout na možnost návštěvy znovuotevřené více než stoleté Schillerovy rozhledny.

Celý programý blok je přístupný po oba dva dny oslav naprosto ZDARMA! Pořadatelé navíc zajistili svoz návštěvníků z nedalekých Podbořan a Vroutku speciálním autobusem až na samotné místo oslav.

Zároveň se tímto pořadatelé obrací i na všechny lidi dobré vůle. Na všechny ty, kteří je chtějí podpořit a přitom se i skvěle pobavit:

„Vyzvěte spoluobčany, přátele, kamarády i kolegy, spojte své síly a připravte se na letošní prvomájový průvod! Vyvěste fangle, ozdobte vozy, vybavte se transparenty, mávátky a naleštěte své veterány. Pokusme se společnými silami úspěšně navázat na fantastický téměř hodinový průvod z loňského roku a třeba ho i překonat! Vylaďte své tuningy, motocykly, velocipédy, koloběžky i tříkolky a zapojte se spolu s námi do příprav. Taktéž vybízíme prodejce a stánkaře, zejména ty, kteří prodávají netradiční sortiment, propagují lidovou tvořivost a staročeská řemesla. Přihlaste se do jarmarečního prodeje, pokud jste tak dosud neučinili!“

Kompletní program jakož i další podrobné informace o autobusové přepravě a další pokyny naleznou již dnes všichni návštěvníci slavností i případní zájemci o stánkový prodej na:

www.pivnimaj.cz

Co si přát závěrem? Snad jen hezké počasí s oblohou bez mráčků plnou zlatavého sluníčka a úsměvy na tvářích všech spokojených návštěvníků. Ať se letošní oslava svátků jara, lásky, hudby, lahodného moku, voňavých klobás a dalších radostí ze života promění v nevšední příležitost k odreagování se od starostí všedních dní...

Za Sdružení RestArt

Ivan Kruml

PETR ULKE K SVÁTKŮM DOBRÉ NÁLADY

16.03.2012 23:44

 

Pana Petra Ulkeho není myslím třeba v Kryrech představovat. Z tandemu Kruml & Ulke („malej a velkej“) je tím vyšším z dvojice RestArtů a jestliže jsme k rozhovoru o loňském Svátku dobré nálady v Kryrech přizvali Ivana, letos jsme několik otázek položili právě Petrovi, který před nedávnem oslavil své šestadvacáté narozeniny.

Co nás tedy čeká a co nás, doufejme, nemine?

Svátky dobré nálady jsou za dveřmi - loni poprvé je mělo celé na starosti sdružení RestArt. Byla to největší akce, kterou jste zatím uspořádali?

Určitě ano, baví nás velké výzvy. Loni jsme si sáhli až na dno svých sil a vyzkoušeli si, co všechno se dá ještě zvládnout. Ale hlavně, na čem se pro příště dá zapracovat a co případně vylepšit. Takové věci se nedají realizovat bez dostatečného finančního zabezpečení a pomoci města a spousty super lidí kolem nás.

12. ročník Svátků dobré nálady trval plné tři dny - ten letošní je plánován pouze na dva. Proč?

Je to dáno hlavně tím, že nám letos „Svátek dobré nálady“ kalendářně nenavazuje na víkend, tak jako tomu bylo v minulých letech. A pak je tady také finanční stránka věci.  Větší finanční podpora městem Kryry není z pochopitelných důvodů možná vzhledem k současné ekonomické situaci rozpočtů měst a obcí. Je krize, šetřit se musí všude a my to plně chápeme.

Čeká nás další změna: všechny akce s výjimkou hlavního programu 1. máje se odehrávaly v letním kině nebo pod rozhlednou, letos budou převážně v centru Kryr, na náměstí před městským úřadem. Týká se to i každoročního rockového koncertu?

Rockový koncert (Rockové čarodějnice), proběhnou také na náměstí před městským úřadem - sice v menším rozsahu než v loňském roce, za to bude ale vstup pro všechny příchozí zcela ZDARMA! Dokonce si myslím, že to bude pro návštěvníky i docela příjemná změna. Samozřejmě, že kino má svůj půvab a kouzlo, ale změna je život a třeba budeme překvapeni, kolik lidí přijde. I letos samozřejmě pamatujeme na děti a chystáme pro ně ve spolupráci s místní organizací Svazu žen tradiční pálení čarodějnic spojené s opékáním vuřtů a vypouštěním létajících lampiónů štěstí. Chtěl bych všechny spoluobčany požádat o toleranci a pochopení. I my chápeme, že ne každý holduje takovému druhu zábavy, ale budeme se snažit být maximálně ohleduplní a držet zvukaře i hudebníky na uzdě snesitelné hlasitosti. Mohu slíbit a všechny místní ujistit, že před půlnocí bude hudební produkce zcela jistě ukončena. Děje se tak poprvé, tak si myslím, že se to vše dá, pro jednou, v pohodě vydržet.

Na co osobně byste návštěvníky Svátků dobré nálady pozval Vy?

Snad si každý v programu najde to své a jeho srdci blízké. Já osobně (a mohu si myslím mluvit i za svého malého kolegu, se těším na pondělní rockový podvečer a kapelu Pumpa. Ti dříve narození si pak určitě najdou svůj program dopoledne na 1. máje s  Evou a Vaškem, nebo je třeba nadchne prvomájový průvod a skotský dudácký soubor The Rebel Pipers. Oslavy pak vyvrcholí odpoledním vystoupením pro pamětníky. Nejprve sérii starých rock ´n ´rollů zahraje legendární jedenáctičlenný taneční orchestr Merkur z Rakovníka a pak jej již vystřídá opravdová hudební lahůdka v podobě mezinárodního coverbandu skupiny Smokie s hlavním frontmanem z německého Dortmundu - Frankieho Červenky. Jeho neuvěřitelná barva a podoba hlasu s hlasem samotného Chrise Normana nenechá určitě žádného návštěvníka chladným…

Děkuju za rozhovor.

Závěrem připomínám, že kompletní program slavností najdou zájemci již nyní ZDE.