2015

XVI. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

XVI. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

04.05.2015 19:21

 

Ve čtvrtek 30. 4. a v pátek 1. 5. 2015 Kryry slavily - již po šestnácté svůj „SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY“, přičemž i letos šlo o přehlídku, která je v našem městě tou největší, nejluxusnější a nejhezčí. Je to nejvíc, co Kryry za celý rok (pokud se kultury týče…) nabídnou. Letos už popáté pod taktovkou sdružení RestArt Ivana Krumla a Petra Ulkeho – což jednoznačně je záruka kvality - kteří všem, kdo do Kryr po tyto dva dny konání výše zmíněné akce zavítali, připravili menu, o němž se opět lze zmiňovat pouze v superlativech. Tedy „jídelníček“, který byl potěchou nejen pro žíznivá hrdla a kručící žaludky, ale blaho přinášející i dalším smyslům: ochutnat z této nabídky jste po celé dva dny mohli také očima a ušima…

 

 

ROCKOVÉ ČARODĚJNICE

(Čtvrtek, 30. 4. 2015)

 

 

Pomíjím v tomto okamžiku program probíhající na pódiu pod obecním úřadem. Ten každopádně ulahodil vyznavačům rocku, kteří si mohli poslechnout vystoupení uskupení, kterými byli například SNOW FLAVERS z Mostu, MOPED 56 z Prahy nebo skupina SCHLAK z Teplic. K tomu pak přibyla Ohňová show.

 

 

V pět večer pak Kryrami prošel průvod čarodějnic – těm dnešní den patřil především. Tradičně na Hlavní ulici obtěžoval automobilisty, kteří se městem neprozřetelně rozhodli v inkriminovanou hodinu projet, z jejich peněženek vesele tahal prašule, zastavil se tu i onde, v té či oné osvěžovně, aby (hovořím o zletilých čarodějnicích…) dobrou náladu v tomto veselém průvodu panující posílil ještě douškem ušlechtilého moku.

 

 

Celý tento čarodějný slet pak dorazil ke starostenskému domku, kde byl také pohoštěn a představený obce byl vytažen na chodník, kde si s našimi čarodějnicemi skočil ve veselém kole.

 

 

Především pak pro malé čarodějnice, černokněžníky a bůh ví, co všechno ještě v průvodu kráčelo, bylo připraveno opékání buřtů. To už v blízkosti hlavního pódia, přičemž na bezpečnost vcelku nevelkého ohýnku bdělo hned šest hasičů kryrského SDH. Bdělo dobře, neshořelo, alespoň pokud jsem byl přesně informován, nic.

 

 

Dospělé čarodějnice se pak proletěly nikoli na košťatech, ale tradičně na řetízkovém kolotoči.

 

 

PRVNÍ MÁJ

(Pátek, 1. 5. 2015)

 

 

Program dnešního dne se rozběhl již o deváté hodině ranní. A opět šlo o sympatický budíček - prvomájové oslavy totiž (téměř tradičně…) zahajoval Iša Barák a Petra Peterová, kteří nás písničkami provázeli celé dopoledne. Mezi tím se představily kryrské mažoretky. Ty předvedly skladby, s nimiž nedávno bodovaly na soutěži v České Kamenici.

 

 

Průběh slavnosti moderoval – nemýlím se, že už po šestnácté? – Mgr. Kamil Kraus; a zase svým milým, neotřelým a úsměvným způsobem. Vyprávěl vtipy, opíral se do svých oblíbených politiků, kladl příchozím rafinované dotazy a za jejich případné zodpovězení pak přišedší také odměňoval. Krátce pohovořil s Petrou Peterovou, vedoucí kroužku úspěšných kryrských mažoretek Irenou Uldrichovou nebo si s čestným občanem Kryr JUDr. Dušanem Krivským popovídal o jeho nové knížce. Zkrátka nudit se nenudil nikdo.

 

 

K tomu přispěli samozřejmě i „světští“ na parkovišti před Pekárnou, na jejichž atrakce se tento den čekaly fronty, přispěli také stánkaři s obvyklým i méně obvyklým sortimentem, občerstvení, jehož lákadlům nebylo možno nepodléhat.

Zmínit bych chtěl také nádhernou výstavu (byla prodejní a ceny luxusní…) obrázků Miroslava Mottla, která byla instalována v prostorách kryrské obřadní síně.

 

Podívat se do města pod Schillerovou rozhlednou tento rok přijela také novopečená senátorka našeho okrsku, primátorka Žatce Mgr. Zdeňka Hamousová. Ta si z ochozu kryrské „radnice“ prohlédla i prvomájový průvod.

 

Ten, jak jinak, byl v duchu dobré nálady a recese. Pokoušet se popisovat jeho průběh, to je ničemná záležitost, ten se zkrátka musí vidět, musí se zažít.

 

To už v Kryrech byly tisíce lidí. Poprvé letos měly možnost netísnit se v davech obklopujících ústřední komunikaci města, ale podívat se pohodlně na celý průvod na velkoformátové obrazovce na pódiu. Vysílán tu byl on line.

 

 

K průvodu bych si dovolil snad jen jedinou zmínku: po letech se ho zúčastnili také obyvatelé Kolešova, kde bydlím. Přijeli do průvodu s koněspřežnou hasičskou ruční stříkačkou, kterou v roce 2014 vlastními silami rekonstruovali, a s modelem hasičské tatrovky, kterou letos postavili svému dorostu. Doprovázely je zástupkyně spolku Babinec, který v Kolešově pečuje o jeho společenské dění.

 

 

O odpolední program se pak postarala VESELÁ TROJKA PAVLA KRŠKY známá především z TV Šlágr, nechyběl FULL TIME, revival KROKŮ FRANTIŠKA JANEČKA (u toho už jsem nebyl, ale tancovalo prý celé náměstí…) a z Mostu přijela skupina IGLOO NA FČELY.

 

 

Celý sváteční den byl zakončen společným sledováním zápasu z mistrovství světa v ledním hokeji Česko – Švédsko, a to právě na zmíněné obří obrazovce.

Závěrem tohoto příspěvku mi dovolte poděkovat paní Janě Křečkové a Dáše Kazákové, které tomuto serveru přispěly celou řadou fotografií, které si můžete v krátké galerii prohlédnout ZDE a samozřejmě nabízím, to jako ochutnávku atmosféry a nálady v Kryrech o svátečních dnech tu panujících. K tomu přidávám i zkrácená videa ze Svátků dobré nálady let předchozích, které jsem tu s kamerou v ruce mapoval. 

 

 

ROCKOVÉ ČARODĚJNICE

 

 

 

1. MÁJ

 

 

 

 

Svátek dobré nálady 2011

 

 

Svátek dobré nálady 2012

 

 

Svátek dobré nálady 2013

 

 

Svátek dobré nálady 2014

 

 

 

BLESKOVÝ ROZHOVOR

29.03.2015 19:31

Už je to opět tady. Největší kryrská sláva, tedy Svátek dobré nálady (ten letošní má pořadové číslo XVI…), klepe na dveře. Opět bude v režii sdružení RestArt a my jsme se ptali Ivana Krumla, co nás čeká - a nemine.

Už popáté bude letos Svátek dobré nálady v Kryrech v režii RestArtu. Bude narozeninový dort?

Vidíš, to mě vůbec nenapadlo, že je to již pátá realizace. Třeba se někdo najde a ten dort nám upeče (smích)

Jaká byla tahle pětiletka pro RestArt? Co se změnilo, co je jinak, co zůstává stejné?

Určitě velká zkušenost a poznání, že některé dobré skutky a záměry bývají často po zásluze potrestány. Ale s tím se už musí v tomto oboru činnosti počítat. Jinak se myslím nic nezměnilo, „RestArťáci" jedou stále dál...

Co si (a tím samozřejmě i Kryrům…) sdružení RestArt k pátým narozeninám nadělí?

Nic zvláštního nepřipravujeme, jen pokračovat v trpělivé práci pro naší „domovinu" a nezklamat očekávání jak radních, tak i běžných návštěvníků našich akcí.

Nejste už s celým svým týmem trošku unavení? Nedochází nápady?

Tak může se to někomu zdát, určitá únava tu může být. Navíc nikdo není imunní proti osobním a rodinným trablům a ty se bohužel nevyhnuly ani nám. Ale jsme odhodlaní jít dál a pracovat se 100% nasazením.

Jak je to s penězi? Shání se po čtyřech ročnících, které už jste v Kryrech organizovali, lépe nebo hůř? A můžeš prozradit, na kolik dva dny Svátku vyjde?

Snad jsme již dokázali, že to, co děláme, děláme dobře a naše aktivity dávají smysl i přinášejí očekávané ovoce. Takže se nám otevírají dveře ke zdrojům malinko lépe než v letech předešlých. Každopádně bez podpory města a všech sponzorů i podporovatelů bychom těžko naše záměry realizovali.

Letošní rozpočet se pohybuje někde kolem 170 tisíc korun.

Čím nás letos překvapíte? Na co se můžeme těšit, na co bys nás chtěl pozvat především?

Kompletně jsme obměnili vizuály plakátů a promo bannerů s novými modelkami. Snad se budou líbit. Pokud se podaří vše doladit tak, jak má, tak letos nás čeká při čarodějnickém sletu ohňová show. Na 1. máje se budou moci návštěvníci svézt v obrněném transportéru. U příležitosti 70. výročí od ukončení války nás poctí svou návštěvou posílená military sekce. Svůj tábor rozloží v lokalitě před kostelem. Tamtéž proběhne po skončení průvodu výřad nejen historických vozidel a motocyklů. V neposlední řadě bude možné se nechat vyfotografovat i s děvčaty z plakátů.

A na co vás z programu pozvat především? Určitě se může starší generace těšit na vystoupení populární lidovky známé z TV Šlágr „Veselá trojka" a ti ostatní si jistě nenechají ujít exkluzivní vystoupení skvělé revivalové kapely „Kroky Michala Davida". Ale každý si určitě v programu najde to své...

Díky za rozhovor.