110. VÝROČÍ SCHILLEROVY ROZHLEDNY

 
 

Chtěl bych na tomto místě poděkovat firmě FO3-Production Honzy Volhejna,která poskytla natočený materiál s laserové show a ohňostroje na rozhledně. Moje poděkování patří i paní Ireně Uldrichové, která na Kostelním vrchu fotografovala a všem ostatním, kteří mi fotografie k tomuto příspěvku dodali.

 

 

Sobota 30. 4. byla v Kryrech jednak narozeninová (a šlo o významné kulatiny), jednak čarodějná, neboť přicházela Valpružina noc – tzn. hořely ohně, pálily se čarodějnice. A samozřejmě se pilo, hodovalo...

 

Významný den odstartoval dopoledne na pódiu na náměstí svým koncertem Šimon Pečenka. Návštěvníků bylo však bohužel jako šafránu, což byla pro Kryry v první řadě ostuda, v řadě druhé pak nepochybně škoda.

 

Na městském úřadu se během dopoledne začali scházet vzácní hosté. Tuším podruhé do Kryr přijel hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, senátorka Zdeňka Hamousová, potkal jsem se tu se starostou Podbořan Radkem Reindlem nebo starostou Blatna Václavem Benešem. Později odpoledne s poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomio Okamurou. Přijela Ute Bräuerová z Kronachu. Tradičně Dušan Krivský (čestný občan Kryr) ze Skalice. A další a další.

 

 

Ještě před odjezdem na rozhlednu přivítaly ve svých „výchovných ústavech“ pana hejtmana a další hosty ředitelky těchto zařízení Hana Lehnerová a Věra Melicharová. Provedly ho svými školami, přičemž jeho překvapení nad jejich stavem bylo doslova hmatatelné. Takových škol, tak zařízených, vybavených je v celém Ústeckém kraji málo i ve městech, která jsou nepoměrně větší než dvou a půl tisícové Kryry.

 

Po dvanácté hodině se začali scházet obyvatelé a hosté Kryr pod Schillerovou rozhlednou. Někdo z města vyrazil pěšky, pro ostatní byla zajištěna kyvadlová doprava. To už na pódiu na Kostelním vrchu vyhrával C. K. ŠRAML písně rakouského mocnářství, což jenom umocňovalo symboliku oslav právě 110. výročí.

 

 

Krátce po třinácté dorazil pod rozhlednu i starosta města Miroslav Brda s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Oba přednesli krátký projev a spolu s ostatními si poslechli i projevy dvou přítomných církevních hodnostářů, arcibiskupa pravoslavné církve Kryštofa a děkana Siudzika.

 

 

 

Poté se na scéně objevil Přemysl Kubišta (Josef Švejk) a odpolední program se rozběhl na plné obrátky. Byla samozřejmě vystřelena čestná salva a k nebi se na počest významných narozenin vznesly desítky balónků.

 

 

Hosté pana starosty si pak prohlédli Schillerovu rozhlednu nejen zvenčí, ale také zevnitř. Už jsem to zmínil na začátku příspěvku: expozice Kontrapunkty byla pro tuto příležitost významně rozšířena, vydána byla i publikace nebo brožurka, která byla k dispozici. Ta hovoří nejen o samotné stavbě, ale i o tom, co je kolem ní, co se tu od oslav 100. výročí v roce 2006 změnilo. Jen připomínám, že byla opravena křížová cesta, v bezprostřední blízkosti rozhledny přibyl Havraní kámen a samozřejmě byl zmíněn i model kryrské krasavice v mariánskolázeňském parku Boheminium.

 

 

 

Rád bych v souvislosti s výše uvedenými řádky uvedl na tomto místě fotografii, jíž jsem po Kryrech sháněl možná pět let a nikdy jsem se k ní nedostal. Vypráví o ní Mgr. Kamil Kraus právě ve zmíněném bulletinu či brožuře, publikaci, jak chcete a já bych si ho dovolil citovat: „Představte si kryrského furianta Vlastu Bakalíka, jak se 15. 5. 1960 chystá na to, aby po ochozu oblouku chodil po rukou. Vzpomíná na to: «To dopoledne trochu foukal vítr. Původně jsem udělal stoj na stříšce, ale kamarád zdola volal, že mě nemůže dostat do záběru. Dohodli jsme se tedy, že mě vyfotí na ochozu horní plošiny. Položil jsem ruce na rantl, záda nahrbil do sklopky a pomalu táhl nohy vzhůru (v hantýrce se tomuhle postupu říká špicar). Nakonec jsem prošel celý ochoz tam i zpět po rukou a kamarád měl dost času na to, aby mě našel v hledáčku a pořídil fotografii.»

 

 

Schillerova rozhledna pak byla otevřena široké veřejnosti.

 

Program pod ní běžel dál. Představili se nejmladší hasiči z nedalekého Kolešova, kteří se svým modelem Tatrovky předvedli vyproštění zraněného z havarovaného vozidla. Kryry je znají, vystupovali tu již několikrát a opět sklidili zasloužený potlesk.

 

 

Točilo se pivo, limonáda, grilovaly klobásy. Lidí tu byla víc než tisícovka. Jenom čarodějnic bylo na šedesát a ty už se svým rejem začaly za doprovodu Josefa Švejka a C. K. ŠRAML právě zde.

 

 

Tím však oslavy 110. výročí Schillerovy rozhledny neskončily. Na večer byla totiž přichystána laserová podívaná (za tónů fantastické Panovy flétny se rozhledna oblékala do úžasných barev...). Tu z náměstí, kryrských ulic, z oken, z balkónu domů, sledovaly stovky lidí. Tečku za touto mimořádnou akcí pak udělal ohňostroj.