2018

 
 

Již po devatenácté se Kryry oděly do slavnostního hávu. Ve dvou dnech se obyvatelé města a jeho hosté sešli na náměstí před obecním úřadem, aby společně oslavili 1. máj. Počasí přálo – nepršelo, bylo příjemně; ani vedro, ani zima. I u příležitosti tohoto Svátku dobré nálady tu vyrostl bezpočet stánků, nechyběly ani kolotoče. Své brány otevřela škola nebo kostel Narození panny Marie, o jehož záchranu usiluje sdružení Dietrich, i letos přijeli členové military klubu, kteří tábořili právě pod kostelem, v obřadní síni městského úřadu byla k vidění skvostná výstava fotografií jesenického fotoklubu. Kdo prostě do Kryr přišel, ten viděl a já dodávám, že díky úsilí vedení města a agentuře Petra Ulkeho, v jejíž režii akce znovu probíhala, také zvítězil.

 

Pondělí, 30. 4. 2018

 

 

Svátek dobré nálady má svého „předskokana“. Jím jsou Čarodějnice. To se městem vydává průvod odporných ženštin – a málo jich nebylo ani tentokrát. V půl páté v podvečer se jich před Sokolovnou sešlo hned několik desítek. A když říkám, že ty babice byly odporné, tak to tak opravdu myslím. Nemohu se dokonce zbavit dojmu, že kryrské ženy mezi sebou soutěží, která bude ten či ten rok hnusnější – a všem těm veskrze krásným a ušlechtilým dámám, které běžně potkávám v ulicích města a s úsměvem je zdravím, se v takové soutěži vede tak, že většinu z nich vůbec nepoznám. Všechny tyto kreatury ženství se okolo páté hodiny vydaly Hlavní ulicí, navštívily dům s pečovatelskou službou, aby skončily na náměstí. Tady si na úřadě vyzvedly starostu Miroslava Brdu, zastupitele města Josefa Koláře i Miroslava Bělíčka a čestného občana Kryr Dušana Krivského, aby si s nimi zaskotačily v čarodějném reji před pódiem.

 

 

Samozřejmě to nebylo zadarmo: pánové byli povinováni svým čarodějným družkám jakousi úlitbou, úplatkem, odměnou – jak kdo chce. A tak bylo něco sladkostí a veselý kalíšek už do tak dost veselých hrdel kryrských čarodějnic. Ty věkem mladší, ještě učenkyně čarodějného řemesla, pak dostaly poukázku na kolotoč a buřta, kterého si za asistence členů místního sboru dobrovolných hasičů urožnily nad připravenou vatrou.  

 

Ta je v Kryrech při tradičních oslavách Filipojakubské (nebo Valpružiny…) noci tak trochu netradiční. Tady se totiž už léta žádné velké ohně nezapalují, ohýnek je skromný, před prodejnou Jednoty. Tak akorát na toho buřta… což vzhledem k tomu, že meteorologové letos unisono s hasiči před velkými hranicemi varovali, dokonce zapalování takových vater v určitých oblastech naší republiky kvůli silnému větru nekompromisně zakázali, od věci vůbec nebylo. A tak se dětem na skromném ohýnku opekla jako vždycky lahodná uzenina, ke které zhltly skrojek chleba a dochutily tuhle gurmánskou vychytávku hořčicí nebo kečupem.

 

Kryrští májovníci v tomto čase u zdravotního střediska dokončovali výzdobu májky, kterou pak za pomoci jeřábu slavnostně vztyčili.

 

Souběžně s těmito akcemi probíhal na náměstí u městského úřadu kulturní program. Po celé pozdní odpoledne i časný večer vyhrávala mostecká kapela Promile, aby jí od dvaadvacáté hodiny vystřídala skupina Hand Grenade, která v roce 2018 slaví 10 let působení na naší hudební scéně. Jejím koncertem byly kryrské čarodějnice ukončeny.

 

 

 

Úterý, 1. 5. 2018

 

 

Už před devátou ranní se rozeznělo město pod Schillerovou rozhlednou písní, která je věnována právě jí. Úderem deváté pak Iša Barák přivítal první skladbou všechny ty, kteří už tak časně přišli oslavit první máj. Svátek práce, který je v Kryrech odjakživa svátkem dobré nálady.

 

Nechyběla ani v roce 2018 – vedle výše zmíněného Iši vystoupil talentovaný kytarista Miroslav Čermák nebo se svým tanečním uměním pochlubila děvčata z podbořanské skupiny Power of Dance. Svým nádherným, osobitým způsobem celým dnem slovem provázel emeritní ředitel ZŠ Kryry Mgr. Kamil Kraus. Kamil Kraus, který doposud moderoval všech devatenáct ročníků. Žertoval, vtipkoval, uváděl jednotlivá čísla programu, aniž přitom zapomněl na svou kantorskou profesi. Zkoušel. Kladl zvídavé otázky a ti, kdo na ně dobře odpověděli, dostali drobnou pozornost.

 

Nezapomněl pozdravit stánkaře, kolotočáře, poděkovat sponzorům. Upozornit na souběžně probíhající akce – zmínil jsem v úvodu: otevřenou školu nebo kostel a výstavu jesenického fotoklubu, kde si desítky účastníků prvomájových oslav prohlédly 104 krásných fotografií.

 

 

Dopolední program pak celkem čtyřmi vystoupeními zakončily kryrské mažoretky.

 

 

Ve dvanáct hodin pak od Sokolovny vyrazil prvomájový průvod. Recesistická akce, vzpomínka na doby, které jsou už třicet let (nebo téměř třicet…) za námi. To už z balkónu městského úřadu přihlížela i řada hostí, mezi nimiž bych chtěl jmenovat především poslankyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky paní Hanu Aulickou Jírovcocou (KSČM) nebo zástupce Ústeckého kraje a starostu Blatna pana Václava Beneše.

 

Průvod na náměstí přivedla Dechová hudba Viliama Béreše, za nímž pod „tribunu“ přišli kryrští májovníci. Těsně za nimi mažoretky a čestný občan Kryr Dušan Krivský. Dnes už důchodce, ještě nedávno právník. Vždycky ale skvělý vypravěč, spisovatel a cestovatel. Následovala kryrská Recesse, fotbalisté místního Havranu, členové military klubu, v alegorickém vozu Sportclubáci. Ulicí lemovanou davy mnoha stovek lidí projely sanitky, se svou technikou se představili hasiči, a to jak z Kryr, tak z Podbořan nebo Kolešova. Vlajky, fábory, mávátka. Úsměvy na tvářích. Hlavní ulicí v Kryrech prorachotila také zemědělská technika, přičemž u některých po domácky vyrobených vozidlech byste se jejich smyslu či účelu snad ani nedopátrali. Blýskly se tu se svými stroji milovníci veteránů a ani letos nechyběla přehlídka trabantů. Mohli jste zamávat motorkám nebo čtyřkolkám. V průvodu se prezentovaly některé kryrské firmy, prostě více jak půl hodiny se bylo na co dívat.

 

 

Po poledni, po občerstvení a krátkém odpočinku program dne vstoupil do své druhé poloviny. Tu zahájila Dechová hudba V. Béreš, kterou později na pódiu vystřídal Michal David revival a celý slavnostní den ukončila pozdě odpoledne svým koncertem skupina Full Time.

 

 

 

FOTOGALERIE