20. SVÁTEK DOBRÉ NÁLADY

 

Tradičně na přelomu dubna a května se v Kryrech odehrál Svátek dobré nálady. Tentokráte šlo o akci toho druhu jubilejní, dvacátou. Po mnoha letech proběhla opět čistě v režii města (tedy žádná agentura, která se na podobné oslavy specializuje), konkrétně se o ní postarala naše kulturně školská komise, jež v doslova šibeničním termínu několika málo týdnů dokázala připravit dvoudenní program.

 

 

Jak dalece kvalitní byl, to nechám na posouzení těch, kdo se 20. ročníku Svátku dobré nálady v Kryrech účastnili – pokud ale mohu říci, z ohlasů, které mi do redakční pošty přišly, vládla obecně spokojenost.

 

Po deštivém posledním víkendu měsíce dubna se počasí umoudřilo a třicátý aprílový den byl sice poměrně chladný, nicméně nepršelo - a v podvečer občas i vysvitlo sluníčko. To středa 1. května byl pro akci pořádanou pod širým nebem meteorologický malér; nepamatuju za těch devět ročníků, kterých jsem se těchto slavností ve městě pod Schillerovou rozhlednou účastnil, že by svatý Petr až tak na Kryry zanevřel. Propršelo celé dopoledne. I tak ale oslavy 1. máje přilákaly do našeho města několik tisícovek lidí.

 

 

Čarodějnice

(30. 4. 2019)   

 

Začalo to Čarodějnicemi… tedy pálením čarodějnic. Neboli filipojakubskou (či v Německu a Skandinávii valpružinou) nocí, kdy v předvečer prvního máje, jak na počátku minulého století napsal skotský antropolog, etnolog a etnograf  James George Frazer (1. 1. 1854 - 7. 5. 1941),  „ … zapalují v Čechách mladí lidé ohně na kopcích a na vršcích, na rozcestích a na pastvinách a tančí kolem nich. Přeskakují žhnoucí oharky nebo dokonce skáčou přes plameny. Na některých místech bývá zvykem na hranici upalovat i loutku představující čarodějnici.“

 

 

Oslavám 1. máje v našem městě předcházely právě Čarodějnice. „Ten dvacátý ročník Svátku dobré nálady proto nesedí,“ řekla mi k tomu Irma Chramostová, která u zrodu obnovení tradice filipojakubské noci v Kryrech stála, „Čarodějnice jako takové jsme slavily dřív, až později se k nim připojil i nějaký kulturní program, aby z toho nakonec vzniklo to, co dneska známe.“   

 

Podoba pálení čarodějnic si dnes zachovává řadu rysů pocházejících z minulosti, zároveň však došlo k řadě změn. Odlišná je především funkce - původní sociální, ochranný a náboženský význam byl nahrazen funkcí zábavnou a společenskou. Pálení čarodějnic tak v Kryrech probíhá jako organizovaná akce, která má charakter jakéhosi „čarodějnického karnevalu“. Ústřední role ohně je u nás upozaďována (nakonec oheň jako takový ztratil svou magickou funkci zajišťující ochranu a prosperitu; spíš na něj dnes hledíme už jenom jako na „dobrého sluhu a zlého pána“) a hlavní dění probíhá stranou od něj.

 

V Kryrech tedy tradičně žádná velká vatra nezaplála. Čarodějnice (a byl jich pořádný kolektiv…) se sešly v půl šesté u Sokolovny, aby se společně vyfotografovaly a vyrazily na cestu městem. Zhruba o půl sedmé pak dorazily na náměstí před městský úřad, kde na pódiu zde zbudovaném už vyhrávala kapela FULL TIME, aby ku společnému tanci vyzvaly významné hosty města a místní konšely v čele s panem starostou.

 

To byl ale docela problém – běžně si starosta Miroslav Brda a ostatní zaskotačili v rytmu valčíku nebo polky. Už dopředu bylo jasné, že podobnou „vypalovačku“ FULL TIME nenabídne.

 

„Ať zahrají něco pomalejšího,“ zazněl na poslední chvíli zoufalý návrh organizačního týmu akce. A běželo se za kapelou, aby se dohodla odpovídající strategie. Nakonec všechno dobře dopadlo – FULL TIME „vystřihl“ písničku Ivana Hlase „Malagelo“, na kterou je schopen zatancovat kdokoli cokoli. A vše bylo zachráněno.

 

 

Mimochodem: víte, co to je ono Malagelo?  Já to netušil, a tak jsem se ptal: jde o kořeněné dezertní víno (žádný archív, ale zcela regulérní „čučo“, které bylo v sedmdesátých letech minulého století k dostání v každých potravinách, drogerii či lékárně za cenu okolo 10 korun československých za litr. Šlo o hutné, husté červené víno s chutí bezinek. Těžké, nicméně výtečné na svařák. Bylo prý „kapku bolavý…“

 

Na náměstí před městským úřadem se tak představili v tanečním reji nejenom (alespoň někteří) zastupitelé města, ale i hosté, kteří k nám přijeli. Mezi nimi například čestný občan Kryr Dušan Krivský.

 

Všechny čarodějnice pak byly v souladu s kryrskou tradicí pohoštěny: dospělé malým, výživným a sympatickým kalíškem ušlechtilého moku, ty malé (a mladé…) pak dostaly volné vstupenky na některou z pouťových atrakcí; a třebaže jsem v úvodu tohoto příspěvku napsal, že ústřední role ohně je jako taková dnes upozaďována, pak je třeba připomenout, že nakonec na náměstí regulérní táborák nechyběl: postaral se o něj jako každoročně místní sbor dobrovolných hasičů a nejen, že na něm byla urožněna „Morana“,  ale děti si tu opekly i buřty.

 

Pokud se týče kulturního programu, pak krom zmíněné (řekl bych domácí…) kapely FULL TIME večer vystoupilo ještě uskupení LUCIE REVIVAL a závěr posledního dubnového večera patřil skupině KABÁT REVIVAL. Nechyběl ani tradiční ohňostroj, který v půl desáté rozkvetl nad Schillerovou rozhlednou.

 

 

 

 

 

První máj

(1. 5. 2019)  

 

Už jsem to napsal v úvodu – letošní první máj byl meteorologický průšvih. Na rozdíl od předešlého dne, kdy v Kryrech řádily čarodějnice, se obloha zatáhla a pršelo. Statečně, protože celé dopoledne. Ať se jakkoli starostovi města v minulosti podsouvalo, jak že si umí objednat počasí, tentokráte to nevyšlo: oblohu bez mráčku si neporučil a kdo dopoledne přišel, pak se schovával buď pod jedním ze stanů, či pod vlastním deštníkem. Nebo prostě zmokl.

 

Program – stylově - odstartoval moderátor prvomájových slavnostní pan Jiří Bláha, a to písničkou Václava Neckáře „Jak se tak dívám“. A pak na jeviště pustil Přemysla Kubištu, tedy nejlepšího českého Švejka všech dob. Přemek – není našemu městu zdaleka neznám – alias Josef Šejk a jeho C.K. Šraml pak v deštivém dopoledni přenesl Kryry přes vystoupení vlastního souboru, soutěžně veleúspěšných kryrských mažoretek až po představení se relativně nového sportovního klubu karatistů pod vedením pana Luboše Prágera, aby v pravé poledne stanul v čele prvomájového průvodu.

 

Mimochodem – ani ten nebyl našemu městu vlastní hned od začátku historie Svátku dobré nálady. Tu ještě v průběhu dopoledne krátce přiblížil moderátor slavností. Připomněl, že u vzniku této akce stála již jednou zmiňovaná Irma Chramostová a pánové Kraus a Šír.

 

 

Přestalo pršet. Prvomájový průvod se sunul ústřední kryrskou ulicí. Z balkónu městského úřadu ho kromě domácích sledovala už i primátorka Žatce a členka Senátu Parlamentu České republiky Zdeňka Hamousová nebo starosta Blatna a krajský zastupitel Václav Beneš. Za Švejkem defilovali Hlavní ulicí obklopenou stovkami přihlížejících (jenom namátkou) Dušan Krivský s vlajkou Skalice, zástupci naší základní školy, Sportclubáci, mažoretky, karatisté a další a další. Projely modely military techniky, za jekotu sirén hasiči z mnoha sborů nejen Ústeckého, ale i Středočeského kraje, sanitky, pár vozů veteránů. Ani letos nechyběly trabanty. Vojenské automobily. Se svou technikou se pochlubil strojetický Kulíšek nebo firma Pavla Šilhánka.

 

 

 

 

A pak se to všechno přesunulo k pódiu před úřadem. Od třinácti hodin tu vyhrávala kapela ŠUMAŘI, jíž zdatně sekundovali kolotočáři z parkoviště mezi Jednotou a Pekárnou – těch bylo letos více, než bývá zvykem. K tomu ještě nepřeberná řada stánkařů se vším myslitelným i nemyslitelným sortimentem, takže centrum města připomínalo levný a kvalitně zásobený supermarket těsně před Vánocemi.

 

 

 

Kolik tedy v Kryrech o prvního máje bylo lidí? Rekord naše město určitě neutrhlo, na to opravdu nebylo počasí, skromným odhadem se ale na náměstí, do kostela nebo na Schillerovu rozhlednu přišlo podívat víc než tři tisícovky návštěvníků.

 

 

 

 

Ty pobavil také moderátor Jiří Bláha, který v průběhu odpoledne zdařile imitoval hvězdy našeho showbyznysu: Hanku Zagorovou, Dalibora Jandu, Luďka Sobotu nebo Karla Gotta. Vedle něj se v Kryrech představila také znovuoživená kapela HOLKI a hřebem programu pak byl Petr Kolář. A s ním zpívalo už celé náměstí.

 

 

 

20. svátek dobré nálady je minulostí. „Program se vydařil, lidem se oba dva dny myslím líbily,“ zhodnotila slavnosti předsedkyně kulturně školské komise Věra Melicharová, „Na akci se podílelo velké množství lidí, všem jim patří velký dík. Alespoň já, když jsem se ve volné chvíli měla možnost projít po náměstí, abych viděla, co, kde a jak funguje nebo nefunguje, nezaregistrovala jsem jediný špatný ohlas, lidé se dobře bavili a byli spokojení. Povedlo se to, byl to skutečně Svátek dobré nálady. I proto, že (jak známo) hudba lidi spojuje – a my jsme k sobě měli tak nějak blíž.“

 

 

Co dodat? Na shledanou příští rok? Jenomže to ještě nikdo neví… v roce 2020 totiž Kryry slaví 700. výročí první písemné zmínky o tomto městě a chystá se velká sláva. Za rok tedy možná, za dva roky ale určitě!

 

 

 

FOTOGALERIE