56. HASIČSKÝ PLES

13.01.2017 07:23

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13.

A proč je pátek třináctého považován za tak nešťastný?

  • Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
  • Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.
  • Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

 

 

 

Kryry, pátek 13. 1. 2017

 

 

Paraskavedekatriafobií  kryrští dobrovolní hasiči tedy rozhodně netrpí. V pátek 13. ledna 2017 totiž uspořádali v pořadí již svůj 56. ples, jehož se v místním kulturáku zúčastnilo na 150 lidí.

 

Na návštěvníky této tradiční akce čekalo několik novinek. „Letos nás na organizaci plesu bylo víc, než v předešlých letech,“ vysvětlil Karel Spurný, velitel jednotky kryrských hasičů, na jehož bedrech (a bedrech jeho rodiny…) organizace plesů v minulých letech spočívala měrou asi největší. „Vždycky jsem se staral jenom já, teď jsem to nechal v režii těch mladších.“ Což nakonec ne zcela vyšlo, Karel to naštěstí nevydržel a přidal se. A tak se nové, neotřelé nápady skloubily se zkušeností a letitou praxí.

 

Při vstupu do sálu vás tak čekal uvítací drink, na stolech bylo připraveno občerstvení, překvapením byla plesová dražba. Naprostou novinkou bylo občerstvení. Tady snad nešlo o nový nápad, ale o nezbytnost vypořádat se s elektronickou evidencí tržeb, takže si kryrští hasiči pozvali zaměstnance podbořanského Nároďáku. Ti byli schopni dostát všem zákonným ustanovením: tedy prodávat občerstvení i vydávat účtenky. Jestli mohu soudit, pak to zvládali naprosto bravurně, s vydáváním účtenek nebyl sebemenší problém, nezdržovalo to v nejmenším. „Samozřejmě nevyděláme,“ připustil v souvislosti s tím starosta SDH Petr Hájek, „na druhou stranu je to o starost méně, takže se tentokrát můžeme pobavit i my. “

 

A dobrou náladu kryrským dobrovolníkům nekazil ani ten fakt, že z letošního plesu se peníze do hasičské pokladny zrovna nekutálely. Je ale pravda, že se ani neprodělalo – náklady plesu pokrylo vstupné a výtěžek z tomboly.

 

Ta byla tradičně bohatá. Cen bylo bezmála tři sta, a to od těch ušlechtilejších, větších, až po ty drobné, někdy téměř veselé.

 

 

 

K tanci i poslechu vyhrávala severočeská skupina MANE. Uskupení hrající společně od roku 2001 se prezentovalo rozsáhlým repertoárem českých i zahraničních písniček snad pro všechny věkové kategorie, takže na své si přišel opravdu každý. Návštěvníci plesu se skvostně bavili na parketu, u stolů nebo u baru, nakupovali lístky do tomboly a radovali se z případných cen. Na začátku plesu se pokochali předtančením, v jeho závěru pak vydražili dort v podobě hasičského vozu.

 

Foto: Petr Hájek

 

Za kolik? Za šest stokorun!