OSLAVA MDŽ

05.03.2018 05:48

 

V neděli 4. března 2018 si na akci připravené místní pobočkou svazu žen, stejně jako na mnoha dalších místech naší země, i dámy v Kryrech připomněly Mezinárodní den žen.

 

 

 

 

V místním kulturáku se jich sešlo hned několik desítek. Pozdravit je přišli za vedení Města zastupitelé Josef Kolář a Kamil Kraus, zpříjemnit odpoledne hudbou přijel Iša Barák. Vystoupily děti z mateřské školy Pohoda, které pak rozdaly svým maminkám, babičkám i prababičkám po kytičce. Ženy si připily sklenkou vína, občerstvily se kávou, zákuskem nebo chlebíčky a jednohubkami, které byly připraveny na stolech.

 

 

Nikomu nevadilo, že „MDŽ je socialistické peklo.“ Tenhle blábol jsem se dočetl na internetu. Je to prý věc, která by okamžitě měla vymizet z kalendářů i z našich pamětí. Je to komunistický pozůstatek, který „páchne karafiáty a povinnými besídkami ve školce. Fuj!“

 

Nevím, kdo je autorem výše uvedených řádků (pro jistotu se hrdinně nepodepsal…), čím jsem si však jist je ta skutečnost, že jde o pablba grandiózních rozměrů. Mezinárodní den žen se totiž slaví už od počátku 20. století a s komunistickým režimem v Československu jeho vznik absolutně nesouvisí. Původní základní myšlenkou MDŽ je občanská a politická rovnoprávnost mužů a žen, zapojení žen do rozhodovacích procesů, zavedení volebního práva pro ženy a odstranění genderové diskriminace. MDŽ by tedy neměl být spojován s komunismem, ale s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. Jako takový je MDŽ důležitým dnem každoročně připomínajícím nikoli éru komunismu, ale boje žen za svá práva.

 

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem proč se měly ženy v boji za svá práva scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost, jak ženy, tak také muže.

 

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

 

 

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.

 

MDŽ pak byl oficiálně uznán OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. V tomto roce MDŽ uznalo také mnoho národních vlád. V roce 2001 vydal generální tajemník OSN u příležitosti MDŽ poselství, kde zdůrazňuje problém současné doby - nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Upozornil na to, že je třeba do rozhodovacích procesů zapojit více žen, neboť jejich přístup může v mnohém přispět v předcházení konfliktů a zajišťování míru.

 

Dnes je MDŽ demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost.

 

MDŽ a 8. březen je tedy možná částečně poznamenán svou komunistickou minulostí, kdy se ho politická elita tehdejšího Československa zmocnila k využití své propagandy, jde však o svátek uznávaný v různých částech světa. Připomínat a oslavovat tento den je velice důležité, neboť to znamená podporovat a souhlasit s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v zaměstnání, politice, vzdělání, rodině a ve veřejném životě vůbec. Tento den může být také připomínkou, že ačkoli došlo v určitých oblastech k výraznému zlepšení v postavení a právech žen, stále ještě není situace ve všech oblastech a také ve všech státech uspokojující. Je nutné dále prosazovat rovnoprávnost žen a mužů a v některých zemích je navíc nutné dále bojovat za ženská práva, kterých se tam ženám nedostává ještě ani nyní, v 21. století.

 

MDŽ nám tedy připomíná, že boj za ženská práva a rovnoprávnost ušel už dlouhý kus cesty, dlouhý kus cesty má ale ještě před sebou.

 

Milé dámy, všechno nejlepší. Hodně zdraví, štěstí, lásky a pohody.

 

 

Nabízím malou FOTOGALERII a samozřejmě i krátké video: