STAROČESKÉ MÁJE

15.05.2011 09:48

 

V sobotu 14. května 2011 se v Kryrech z tlampačů obecního rozhlasu ozvala dechovka. Od sokolovny vyrazily povozy tažené koňmi a průvod krojovaných májovníků, aby obešel ty domy, před nimiž byly v průběhu uplynulého týdne vztyčeny májky – břízky ozdobené pestrobarevnými fábory. Ty symbolizují, že je v domě svobodná dívka. Tu pak se svolením rodičů vyvede z domu jeden z mládenců a zatančí si s ní v kole spolu s ostatními. Do kola se přidávají i její rodiče…

 

 

„Na rozloučení,

mý potěšení,

postavím pod okny máj,

aby věděli,

falešný lidi,

že sem já chodíval k vám.“

 

 

Kolečko kolem májek začalo kolem desáté dopolední na náměstí, kam přišla májovníky přivítat zástupkyně kulturně školské komise Hana Baladová a zatancovala si i první taneček. Pak už krojovaná mládež vyrazila po obci. „Letos lidé těch májek hodně odstranili,“ vyprávěla mi po cestě jedna z děvčat a vysvětlila, že taková je v Kryrech praxe: kdo májovníky přivítat nechce, opentlenou břízku od svých dveří prostě zlikviduje. U takového domu děvčata a mládenci nestaví a minou ho. Problém je tam, kde májka zůstane a přesto neotevřou. „To je špatně,“ říká dívka – i letos se prý tací našli. Těm se pak stromek před domem zlomí. Ostuda…

 

 

Tam, kde otevřeli, měli připraveno pohoštění i nějakou korunu do kasičky. Vládla milá a příjemná nálada a i když se obloha nepěkně škaredila, počasí bez deště vydrželo až do večera.

 

 

Ten pak byl ve znamení májového bálu. Tady už nezněla dechovka, ale skladby nepoměrně modernější, avantgardnější. Nad parketem se vznášel ozdobený věnec a pod ním se bavila nejen kryrská mládež, ale i všichni ostatní, kdo sem našli cestu.