Aktuality z kultury

II. VÝSTAVA MALÍŘE MIROSLAVA MOTTLA V KRYRSKÉ ŠKOLE - „MALÍŘ NA CESTÁCH"

10.05.2011 21:02

V kryrské základní škole je v těchto dnech ke zhlédnutí výstava akvarelů malíře Miroslava Mottla.

 

Malíř z Jesenice

Pan Miroslav Mottl má přirozený talent. Zkrátka bere do rukou štětce, barvy, papíry či „dekly“ a bez velkých složitostí, jednoduše a prostě maluje. A ví jak, který tvar zjednodušit, jak, kterou barvu namíchat, kam přidat kontrastu a ostrosti a kde naopak jen tak měkce máznout nebo nechat barvy do sebe rozpít.

Léta ho pozoruji a obdivuji, jak skvěle komponuje. Dokáže s jistotou vyvážit komplikovanou souhru stovky odstínů a tónů jedné a téže zelené nebo modré nebo šedé, jakoby celý život nedělal nic než to. Podle rukou ale poznáte, že je přivyklý na jinačí práci a že častěji drží násadu vidlí nebo kladiva než štětec nebo pero.

Skoro padesát let vystačil s tím co si o uméni vysnil podle knížek a co vypozoroval kolem sebe. Pak se nechal přemluvit ke studiu na tzv. „Konzervě“ a ten kurz přinesl výsledek, začal o sobě pochybovat. Ztratil tu obdivuhodnou sebejistotu a je vidět, že se tu a tam do něčeho nutí.

Ale nebojte se, příroda se nedá potlačovat věčně a Mottl bude zase Mottlem.

 

Vypadá jako čert. Ne ten zlý, ten dobrácký, jak ho známe od pana Lady či Drdy. Černé vlnité vlasy, výrazný nos v opáleném obličeji, oči jako bystré čárky, vnímavé i pozorné. Jak by to také mohl být čert, když - jak stále tvrdím – má talent od samotného Boha, také zlaté srdce. Víte již, o kom píši? O svém oblíbeném malíři a příteli MIROSLAVU MOTTLOVI z Jesenice. Nikdy nezpychnul, i když ho provázejí výtvarné úspěchy, stačí mu, že lidem rozdává v obrázcích radost i pohodu. Když ještě píši, co má, tak také hezkou a milou ženu Milušku, která je dobrým duchem jeho tvorby i rodiny. Stará se, aby se její Míra v zápalu malování nezapomněl najíst, aby vyšel na procházku s milovanými vnoučaty,atd. atd. Miroslav i přes zralý věk výborně sportuje, hraje stále aktivně stolní tenis, o mnoho let mladší borci si neví rady, jak ho porazit... Náš výstavní host má také rád Kryry, proto můžeme napsat hrdě

MIROSLAV MOTTL SE VRACÍ,

další kolekcí obrázků ve výstavní expozici ZŠ Kryry. Tentokráte se představí jako turista na dovolené, proto jsme výstavu nazvali

MALÍŘ NA CESTÁCH.

Kdekoliv byl Miroslav na dovolené (Řecko, Itálie, Turecko, Chorvatsko,atd.), tak odmítaI lenošení na plážích, ale vypravil se se skicákem i fotoaparátem za zajímavými scenériemi a ukládal si barvy i kompozice do hlavy, ale hlavně se jeho ruka rozběhla po papíře, aby navždy zachytila atmosféru, lidičky, palmy, stavby, především však moře ve všech jeho podobách i náladách. V kryrské škole uvidíte perokresby, lavírované perokresby, akvarely i pastely, stačí v kterýkoliv den v týdnu od 7.30 do 16.00 zazvonit a rádi vás pozveme a umožníme prohlídku.

Výstava je opět PRODEJNÍ, jako byla ta první (MALÍŘ JDE KRAJINOU). Stačí si poznamenat číslo obrázku a u ekonomky ZŠ si zarezervovat jeho koupi, tam se také dozvíte, že malíř - zvláště pro Kryry- stanovil tu nejlepší příznivou cenu. Při předcházející výstavě se ze zhruba stovky obrázků prodalo 46! V dnešní složité, přetechnizované době bychom opravdu neměli zapomínat na fakt, že člověka neobohacují jen předměty všední a jídlo, ale také krása, vzpomínka i potěšující pohled na malířské dílo.

 

Za žáky i zaměstnance školy,také - věřme – hodně občanů Kryr v závěru vzkazuji: „Miroslave, díky! Přejeme ještě hodně malířských cest a šťastných návratů v naší krásné zemi i zahraničí!"

Mgr. Kamil Kraus 

Fotosoutěž: ZIMNÍ SCHILLEROVA ROZHLEDNA

12.04.2011 14:25

Kulturní komise Městského úřadu Kryry vyhlásila na sklonku minulého roku fotografickou soutěž o nejlepší zimní fotografii Schillerovy rozhledny. Ta byla ukončena s letošním prvním jarním dnem a vyhodnocena byla devítičlennou komisí v pondělí 11. dubna 2011.

Výsledky jsou tedy známy – avšak bez ohledu na ně a na názor komise, která o vítězích soutěže rozhodla, nabízíme na tomto webu možnost posoudit soutěžní snímky také Vám. Prohlédněte si přiložené fotografie a v tabulce, která je umístěna pod nimi, hlasujte pro snímek, který Vás zaujal nejvíce.  

Zbývá podotknout, že do soutěže přihlásilo své fotografie celkem 7 autorů. Všechny snímky budou vystaveny v nepoměrně luxusnějším formátu, než nabízí jejich prezentace na internetu, v rámci Svátků dobré nálady poblíž pódia při budově městského úřadu. 

 

FOTOGRAFIE Č. 1 - autor: Marek Sláma

 

FOTOGRAFIE Č. 2 - autor: rodina Nesvadbova

FOTOGRAFIE Č. 3 - autor: rodina Nesvadbova

FOTOGRAFIE Č. 4 - autor rodina Nesvadbova

 

FOTOGRAFIE Č. 5 - autor rodina Nesvadbova

FOTOGRAFIE Č. 6 - autor rodina Nesvadbova

FOTOGRAFIE Č. 7 - autor: Jan Kneifl

FOTOGRAFIE Č. 8 - autor: Jan Kneifl

FOTOGRAFIE Č. 9 - autor: Jan Kneifl

FOTOGRAFIE Č. 10 - autor: Michal Toušek

FOTOGRAFIE Č. 11 - autor: Michal Toušek

FOTOGRAFIE Č. 12 - autor: Michal Toušek

FOTOGRAFIE Č. 13 - autor: Miroslav Toušek

FOTOGRAFIE Č. 14 - autor: Miroslav Toušek

FOTOGRAFIE Č. 15 - autor: Miroslav Toušek

FOTOGRAFIE Č. 16 - autor Miroslav Štorch

FOTOGRAFIE Č. 17 - autor Miroslav Štorch

 

FOTOGRAFIE Č. 18 - autor Miroslav Štorch

 

 

 

BlueBoard.cz

 

TANEČNÍ HODINY PRO POKROČILÉ (Rádobydivadlo Klapý)

10.03.2011 08:31

 

 

Ve středu 19. března 2011 uvedlo Rádobydivadlo Klapý v kryrském kulturním domě inscenaci „Taneční hodiny pro pokročilé“, kterou pro divadlo podle novely Bohumila Hrabala napsal scénárista a dramaturg Václav Nývlt.

Novela „Taneční hodiny pro starší a pokročilé“ vyšla poprvé roku 1964 – jednalo se o literární experiment inspirovaný silně surrealismem a automatickou metodou: celá knížka je psána jedinou větou a skládá se z nejrůznějších pocitů, vzpomínek a asociací, které vypravěči přicházejí na mysl.

„Přetavení“ tohoto nejednoduchého textu v divadelní inscenaci se ujal roku 1984 přední český scénárista a dramaturg Václav Nývlt. Nebyla to jeho první „hrabalovská“ práce, protože „Tanečním hodinám pro pokročilé“ předcházely hry „Bambini di Praga“ (1978), „Ostře sledované vlaky“ (1980) a „Něžný Barbar“ (1981). Dramatizace „Tanečních hodin pro pokročilé“ byla ovšem sisyfovská záležitost – přesto se Nývltovi podařilo část textu převyprávět do příběhu osamělého, ale strašně užvaněného člověka, který za účelem sblížit se s kýmkoli pořádá taneční hodiny, ačkoli sám tančit neumí.

V Kryrech hru „Taneční hodiny pro pokročilé“ představil soubor Rádobydivadla Klapý, které bylo založeno už v roce 1986 - letos tedy oslaví 25. výročí své existence.  Při jeho vzniku stáli tři herci a jeden režisér a první premiéra souboru seodehrála 12. ledna 1987 v sále kulturního střediska Lovoš v Lovosicích. „Byla strašná zima,“ píše se o ní na serveru Českého amatérského divadla, „něco kolem mínus osmnácti stupňů a divákům šla pára od úst. Ale vydrželi do konce a to bylo dobré znamení, protože pokud by tenkrát odešli, Rádobydivadlo by se zcela jistě rozpadlo.“ O tom, že by to byla škoda, jasně vypovídají mnohá ocenění, které soubor získal na řadě tuzemských i zahraničních soutěží, festivalů a přehlídek. Za dobu své existence Rádobydivadlo Klapý nastudovalo bezmála třicet divadelních her.

V Kryrech se na divadelní adaptaci Hrabalovy novely přišlo podívat cca sto lidí. Vstupné bylo na dnešní dobu nevídaným luxusem (30,- Kč), žáci osmých a devátých tříd měli možnost přijít na představení zdarma. Potěšitelné je, že více jak desetinu osazenstva sálu tak tvořili právě ti z našich teenagerů, kteří na dvě hodiny oželili své komputery a věnovali se ušlechtilejší zábavě. Na divadelní představení přišli i zástupci města v čele se starostou Miroslavem Brdou, hojně byly zastoupeny i členky místní organizace Svazu žen.

Soudě podle reakcí publika se hra líbila. Divadelní příběh dokázal zachovat poetičnost Hrabalova vyprávění; nešlo o žádnou třeskutou legraci, ale o milý, něžný, dušičku hladící a laskavý humor. Herci v čele s Jiřím Krausem byli skvostní.

Co dodat závěrem? Redakční tým Kryrské rozhledny se k včerejšímu divadelnímu představení vrátí v dubnovém čísle. Krátce vyzpovídal režiséra inscenace Ladislava Valeše a hovořit bude i s jedním z účinkujících - Pavlem Macákem.

TANEČNÍ HODINY PRO POKROČILÉ

Podle novely Bohumila Hrabala napsal Václav Nývlt

Režie: Ladislav Valeš

Scéna: Jaromír Holfeuer

Kostýmy: Jaroslava Maťáková

Hudba: Tomáš Alferi

Světla a zvuk: Pavel Hurych a Jan Kaška

 

Obsazení:

Taneční mistr ….. Jiří Kraus

Eman ….. Pavel Macák

Šestnáctiletá ..… Petra Znamenáčková

Čtyřicetiletá ….. Liběna Štěpánová

Šedesátiletá ….. Eva Andělová

Šéf ….. Jaromír Holfeuer 

 

 

Záznamy: 73 - 75 ze 78
<< 22 | 23 | 24 | 25 | 26 >>