Aktuality z kultury

5. REPREZENTAČNÍ PODNIKATELSKÝ PLES

19.02.2016 08:11

 

Těm všímavým to samozřejmě neuniklo: totiž že na plakátech zvoucích na 5. podnikatelský ples chybělo logo sdružení RestArt. To se začátkem roku 2016 totiž skončilo - pokud se nemýlím, poslední společnou akcí Ivana Krumla a Petra Ulkeho byl kryrský advent.

 

Proč? Co se stalo? A jak se to promítne do kultury města pod Schillerovou rozhlednou obecně?

 

Takhle už je patrně nikdy neuvidíme…

Vím, že „Smlouvu o sdružení“ mezi dvěma podnikateli podepsali pánové Kruml a Ulke 29. října 2010. Spolupracovat tak vydrželi dlouhých pět let a během této doby se jim podařilo přivést do Kryr umělce, s nimiž bychom se tady patrně jinak jen těžko setkali. Neservírovali nám sice kulturu na těch nejpozlacenějších talířích, jaké si je možno představit, ne tu nejvyšší, světovou, ale takovou tu velmi solidní. Profesionální. To všechno za nesmírně luxusní ceny.

Pátý podnikatelský ples proběhl – a jde tu o nejreprezentativnější, největší a určitě i nejkvalitnější akci kryrské plesové sezóny – ve výhradní režii pana Petra Ulkeho. 

  • Petře, já vím, že se na podobnou otázku ne dobře odpovídá, přesto se pokusím ji položit: co se mezi Ivanem a tebou stalo? Byli jste vnímáni jako taková kryrská kulturně pořadatelská dvojčata, teď jsou z vás solitéři? Málo kšeftů? Přestali jste si rozumět? Profesně nebo lidsky?

V první řadě mi dovol říci, že se domnívám, že jsme s Ivanem dokázali strašně moc. Nakonec to zmiňuješ i v úvodu. Lví podíl na našem úspěchu – a já to neříkám proto, že potřebuju lézt komukoli kamsi, ale je to holý fakt - má samozřejmě to, že nám byla dána možnost hlavně tady v Kryrech. Já doufám, že jsme nikdy nezklamali, naopak.

Pokud pak jde o náš rozchod s Ivanem, rozešli jsme se v přístupu a možná tak trochu i v odpovědnosti k práci. Tedy ani ne tak profesně (nakonec já se bez mučení přiznávám, že mě Ivan naučil strašně moc…), jako spíš lidsky. Když se na druhého nemůžeš zcela spolehnout, důvěřovat mu, podniká se špatně.

  • Co pro Petra Ulkeho znamená zůstat sám? Chodíš normálně do práce, funguješ na hřišti Havranu Kryry, žádná větší akce ve městě se bez tvého cateringu neobejde – dá se to všechno vůbec zvládnout?

Dlouho jsi nebyl na fotbale… na hřišti SK Havran Kryry už skoro dva roky nejsem. Místo toho byla další příležitost, kterou bylo koupaliště v Podbořanech, což jednoduché nebo snadné určitě nebylo, ale zvládli jsme to.  Je ale pravda, že skloubit „normální“ práci a podnikání není často jednoduchá věc a upřímně: kolikrát člověk už mele z posledního, ale pak přijde pochvala, ohlasy těch, kteří byli spokojení, a to tě pak žene dál, nabíjí, dodává ti motivaci. A může to tisíckrát znít jako klišé, ale zůstat sám je pro mne výzva. Obrovskou podporu mám ve své rodině, která za mnou stojí - a i proto věřím, že vše zvládnu alespoň tak, jako za působení RestArtu.

  • Kryrský Svátek dobré nálady bude letos tvou záležitostí; navíc se bude slavit 110. výročí Schillerovy rozhledny, takže půjde o akci o to větší, významnější. Můžeš už teď prozradit, co pro naše město chystáš, nač se můžeme těšit?

Letošní Svátek dobré nálady bude trvat tři dny: v pátek 29. 4. 2016 začneme tancovačkou na náměstí. V sobotu 30. 4. 2016 od 13 hodin proběhne oslava kulatého výročí Schillerovy rozhledny a od 17 hodin čekají Kryry tradiční rockové čarodějnice. V neděli je první máj, tam je to jasné. Celý program v tuhle chvíli ještě neprozradím, ale po letech k nám opět zavítá rocková Pumpa, Malá muzika Nauše Pepíka (znáte ze Šlágru), Tam Tam Batacuda a další.

  •  A budou další akce? Jaké plánuješ?

Chystám Josefovskou zábavu se skupinou Elements, Podbořanské letní slavnosti a na podzim, když všechno dobře dopadne, něco i pro starší generaci v kulturním domě Kryry.

  • Díky za rozhovor.

 

A jaký tedy Petrův první podnikatelský ples byl?

 

„Rozdíl jsem nepostřehla,“ prozradila Irena Uldrichová, která na této akci pro Kryrský kanál natáčela, „ples byl pěkný, důstojný, skutečně reprezentační. Reprezentativní.“

 

Kryry, sobota 13. Února 2016

 

V předsálí kulturáku vás vítal Petr Ulke a nabízel skleničku sektu. Krátce po osmé pak všechny přítomné přivítal Mgr. Kamil Kraus. Popřál všem příjemnou zábavu - a aby třináctka v dnešním datu byla číslem šťastným. Na parket pak pozval dvojici profesionálních tanečníků (uvedl je jako skupinu Jiřího Hurta), která se prezentovala ukázkou latinskoamerických tanců.

 

O hudbu se na kryrském podnikatelském plese tradičně postarala lounská kapela FUNNY ORCHESTRA JAROSLAVA KLEINA. Poprvé však bez svého někdejšího šéfa, vlastně tvůrce, zakladatele - pana Jaroslava. Ten bohužel odešel v plném rozkvětu sil, v nejlepší fyzické formě, ve chvíli, kdy prožíval jedno ze svých nejúspěšnějších období. Stalo se tak náhle 24. srpna 2015, v neděli ráno. Byl „mlád“ 58 let...

 

 

FUNNY ORCHESTRA samozřejmě v nejmenším nezklamala, kryrskou sokolovnu jako vždy zvedla ze židlí a roztančila - a vyhrávala až do časného nedělního rána.

K podnikatelskému plesu neodmyslitelně patří také velice ušlechtilý raut – nejenom, že si na své přišly chuťové pohárky všech přítomných, ale na připravené občerstvení byl i skvostný pohled. A to pak chutná dvojnásob!

 

 

 

Nechyběla ani tombola. Ta letošní měla 506 cen a lístky se začaly prodávat už po deváté večer. Jeden stál pouhou desetikorunu a myslím si, že nějakou maličkost si odnesl každý, kdo tady – takto – investoval.

 

 

 
 
V půl jedenácté byla na řadě dámská volenka, kdy pánové svým lepším protějškům kupovali růže. Pilo se, jedlo se, tancovalo. Nálada byla výborná a přispělo k ní i vystoupení kryrské Recesse, která se ve městě pod Schillerovou rozhlednou představila novou skečí, po letech dokonce s tanečníkem mužského pohlaví.
 
 

 

Ještě po půl třetí ráno ples pokračoval – teď už bez živé hudby, s DJ. Afterparty, závěrečná, pak ples nedělního rána ukončila. Já na tomto místě dodávám, že se na 5. reprezentačním plese v Kryrech sešlo v sobotu 13. února 2016 zhruba 170 lidí. Děkuji manželům Uldrichovým, kteří z akce pořídili obrazový záznam a já tak mohu nabídnout, to jako ochutnávku atmosféry plesu pro ty, kteří se nedostali, a jako připomenutí, vzpomínku pro ty, kdo přišli, krátký film i pár fotografií. 

 

 

 

VÁNOČNÍ KONCERT VE STEBNĚ

16.12.2015 17:43

V sobotu 12. 12. 2015 se ve stebenském kostele Svatého Jana Křtitele odehrál nádherný koncert Žihelského smíšeného pěveckého sboru.

Ten byl založen v září 2009, kdy proběhla i jeho první zkouška. Zakladatelkou sboru a duchovní matkou je paní Martina Rambousková. Pěvecký sbor začínal se 24 členy. Do „rozjetého vlaku“ naskočil krátce před prvním vánočním koncertem v Žihli i kontrabasista Martin Pok. Po úspěšné premiéře, která se uskutečnila 20. prosince 2009 zájem o účinkování ve sboru vzrostl a přicházejí další posily.

Od července 2015 je sbor Spolkem. Během srpna absolvovalo jeho současných 33 členů letní soustředění v autocampu Annín, kde se začalo připravovat na Vánoční tour 2015. Mezi jeho jedenadvaceti zastaveními bylo tento rok i Stebno.

Sbormistryně Martina Rambousková sem v rámci tohoto tour přivezla klávesistu Jiřího Bláhu, kytaristy Vlastimila Šmídla a Vladimíra Polgára a trumpetistu Jana Plevku. A celý sbor (Jiřina Bláhová, Hana Bušková, Marie Dvořáková, Leonhard Dvořák, Marie Dvořáková, Irena Fáberová, Roman Gracias,   Helena Habrychová,  Růžena Hučková, Kamila Kalousová, Lubomír Karpíšek, Viola Kašparová, Miroslava Kolářová, Rudolf Kouba, Marcela Koudelková, Petra Kulhánková, Martin Linhart, Barbora Lišková, Iveta Lišková, Božena Molcarová, Michal Mudra, Radek Mudra, Jana Nováková, Marie Píšová, Jan Plevka ml., Jan Plevka st., Michal Plevka, Alena Procházková, Jana Rambousková, Petra Rambousková, Milada Sandnerová,  Adéla Schillerová,  Marcela Šmídlová, Milena Tieslová, Jaroslava Tvrdá, Olga Vintrová, Jaroslava Vondráková).

Stebenský kostel byl tradičně naditý k prasknutí. Lavice plné, chodbičkou mezi nimi se nedalo projít. Ku znovuoživení zimou ztuhlých údů byl k dispozici svařák nebo čaj.

A program, o němž lze bez nadsázky hovořit jen v superlativech. Osadní výbor Stebno se prostě jako vždy při těchto akcích vyznamenal.   

 

 

 

DEN MATEK

09.05.2015 14:00

Oslavu Dne matek uspořádal v sobotu 9. května 2015 také Zdravotní klub Kryry.

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak v arabských zemích (21. březen), jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli):

V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na období zvané Lent (tj. 40denní postní období od Velikonoc). Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

A tak dál.

V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.

V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.

 

 

 

„Když se něco nepovede,
i když zlobím malinko,
Máš mě ráda a já tebe,
moje zlatá maminko.“

 

Těmito veršíky zval Zdravotní klub do prostor Sokolovny všechny maminky, babičky nebo tetičky z Kryr i širokého okolí na milou oslavu. Ze Strojetic a Stebna zajistil také dopravu. Pozvání přijalo na padesát žen, které hned po příchodu dostaly kytičku a malé přáníčko.

Na stolech bylo připraveno drobné pohoštění. O program odpoledne se postaraly nejmladší kryrské mažoretky Cherrios a Tomáš Kratina s partnerkou, kteří pak v kulturáku zpívali a vyhrávali po celé odpoledne.

 

 

 

Záznamy: 19 - 21 ze 78
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>