Odjinud

PIETNÍ AKT NA UKRAJINĚ

09.07.2013 21:10

 

7. červenec 2013, Český Malín, Ukrajina

 

Na 250 lidí uctilo v neděli 7. července 2013 památku povražděných (především) volyňských Čechů v obci Český Malín na Ukrajině. Pietního aktu k 70. výročí tohoto masakru se zúčastnili také potomci Volyňáků, starostové Kryr (Miroslav Brda) a Kolešova (Václav Porazík). Na Ukrajinu odletěli spolu s dalšími pozvanými hosty vojenským speciálem z kbelského letiště v Praze.

13. červenec 1943, Český Malín, Ukrajina

Dne 13. července 1943 v ranních hodinách obsadily vsi Český Malín a sousední Ukrajinský Malín německé oddíly. Veškeré obyvatelstvo Českého Malína bylo vyhnáno na ulice, kde byli odděleni starci, ženy a děti od mužů. Po skupinách pak byli lidé odváděni do Ukrajinského Malína, odkud se již ozývala střelba. Někteří mladí muži byli přinuceni hnát ze vsi uloupený dobytek a odvážet nakradený majetek. V Ukrajinském Malíně Němci zahnali všechny muže a část žen po skupinách do kostela, školy a jiných budov, které polili hořlavinou a podpálili. Všechny, kteří se snažili utéci nebo vyskočit z oken, byli pobiti ranami z automatů a jiných zbraní. Většina starců, žen a dětí byla odvedena po skupinách nazpět do Českého Malína, kde jim bylo od velících důstojníku řečeno, že budou propuštěni. Místo toho byli však nahnáni do stodol a upáleni. Postupně Němci zapalovali i další budovy v obci. Zachránilo se pouze několik osob, které nebyly přítomny v obci, nebo které byly nuceny hnát uloupený dobytek a vézt nakradený majetek. Vesnice hořela týden, nalezené pozůstatky lidí byly pochovány ve společném hrobě na hřbitově v Českém Malíně. Nacisté zavraždili 400 obyvatel (374 Čechů a 26 Ukrajinců).

 

 

Fotografie poskytl Miroslav Brda

 

PODBOŘANSKÉ LETNÍ SLAVNOSTI

01.07.2013 21:24

V pátek a v sobotu 21. a 22. června 2013 ožily Podbořany tradičními letními slavnostmi. Ty letošní s podtitulem „staré oslavy s novým obsahem“ pod dirigentskou taktovkou sdružení RestArt Ivana Krumla a Petra Ulkeho.

Sešlo se, především pak v sobotu večer na vystoupení Václava Neckáře, tisíce a tisíce lidí. Po oba dva dny měly možnost poslechnout si kvalitní muziku, dobře se najíst a napít, zasoutěžit si (třeba v plážovém volejbalu), prostě vysadit, odpočinout si, pobavit se.

Všeho, o čem jsem se zmínil, bylo k dispozici měrou vrchovatou. Program, už to na těchto stránkách zaznělo několikrát v různých upoutávkách, byl nabitý – navíc různorodý a každý si v něm mohl vybrat to svoje.

Jen ve stručnosti připomenu páteční vystoupení podbořanské skupiny FULL TIME, KATT, DYMYTRY nebo revivalové SMOKIE či PUMPY.

New Age Of Smokie

V sobotu pak od pravého poledne zněly městem hity 60., 70. a 80. let, a to jak těch z české provenience, tak i ze světa. Představil se Richard Tesařík, divokými rytmy strhlo bubenické uskupení TAM TAM BATUCADA, s písničkami Michala Davida přijeli protagonisté muzikálu „Děti ráje“ nebo zazpívala skupina Koblížci. Ohňovou féerií pak ozářila náměstí skupina PA-LI-TCHI, aby nakonec vystoupil i Václav Neckář.

Richard Tesařík

Václav Neckář

Po obě odpoledne provázel vystoupení na hlavním pódiu i bohatý doprovodný program. Zmínil jsem již turnaj v plážovém volejbalu, otevřeno bylo také rodinné a mateřské centrum Jonáš, které především v sobotu doslova praskalo ve švech, o poznání méně lidí pak navštívilo podbořanské kino, kde byl také – a rovněž především pro děti – připraven hezký program včetně loutkového divadla.

Co říci závěrem?

Kdo v Podbořanech byl, třeba si rád s filmovou reportáží (či fotogalerií) z této akce zavzpomíná. Kdo nebyl, třeba s chutí nasaje atmosféru těchto povedených dvou dní, kterým, dlužno závěrem podotknout, přálo i počasí. 

 

 

 

 

DEN OTCŮ

16.06.2013 17:30

Den otců – nebo (chcete-li) TátaDay – uspořádalo v neděli 16. června 2013 volnočasové rodinné centrum z Podbořan Duhový svět. Na hřiště FK Hlubany dorazilo nedělní odpoledne zhruba pět set lidí, kteří se v nádherném počasí dobře bavili.

I Kryry tu měly své zastoupení a dlužno říci, že nebylo zrovna zanedbatelné. O část programu se například postarala slečna Nikola Nedomová a pětiletá Marcela Doleželová vyhrála ve své kategorii výtvarnou soutěž „Můj táta“.

 

 

V rámci nedělního odpoledne byla připravena celá řada soutěží a her nejenom pro děti. Den patřil otcům, takže ti si – samozřejmě za bouřlivého povzbuzování svých ratolestí – poměřili své síly v rozličných disciplínách: pili pivo na čas, závodili s kočárkem nebo shazovali míčem pyramidu z plechovek. Ti nejúspěšnější si pak odnesli drobné ceny.

 

 

Děti měly – vyjma zmíněných soutěží - k dispozici trampolínu, skákací hrad, mohly se svézt na dětských čtyřkolkách a podbořanští hasiči pro ně připravili oblíbenou pěnu.  V areálu hřiště se také malovalo na obličej, bylo možno pořídit tu třpytivé tetování, s krátkými vystoupeními se představili Pandíci z Nepomyšli, karate klub Podbořany nebo Strollering Podbořany a Žatec.

 

 

V areálu byl dobový jarmark a zajištěno bylo i bohaté občerstvení. První velká akce Duhového světa se tak vydařila a nezbývá, než se těšit na další.

 

TIP NA VÝLET

15.06.2013 09:47

Co Čech, to egyptolog… to je samozřejmě parafráze na známé rčení, nicméně daleko od pravdy není. Nakonec naši vědci zaznamenávají v bezprostřední blízkosti řeky Nilu už léta nezanedbatelné úspěchy.

Já bych se chtěl na tomto místě zmínit o objevu egyptologicky pravděpodobně nejvýznamnějším: o hrobce faraona Tutanchamona, kterou sice nevykopal žádný Čech, ale Brit Howard Carter, a to už v roce 1922, nicméně v těchto dnech se s tímto objevem můžete blízce seznámit. V Čechách, na holešovickém výstavišti v Praze, kde prodloužili výstavu „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“, a to do 22. září. Z vlastní zkušenosti říkám, že rozhodně za zhlédnutí stojí.

Výstava totiž otevírá novou kapitolu v oblasti prezentace kulturní historie, a to jak v obecném měřítku, tak s ohledem na starověký Egypt. V první řadě tu stojíme před bezprecedentním rozsahem v podobě více než tisícovky vystavovaných předmětů – dokonalých replik vytvořených pod dohledem odborníků. Jedná se tak o mnohem kompletnější výstavu než byla kterákoli z předchozích, kde byly použity originály.

A pak je tu samozřejmě způsob, jakým jsou exponáty vystaveny. Máte možnost doslova vstoupit do pohřební komory a zkoumat ji očima prvních průzkumníků, s její pověstnou krásou přímo na dosah ruky. Je to dobrodružství pro všechny smysly, zážitek, který si bude každý z návštěvníků pamatovat.

Výstava vznikla za podpory známých egyptologů Dr. Wolfganga Wettengela a Dr. Martina von Falcka. Světově unikátní reprodukce hrobky v reálné velikosti s více než 1000 replikami umožňuje návštěvníkům zakusit zlatý věk faraonů uprostřed reality dneška. Historické pozadí krátkého života a tajuplná smrt Dětského krále jsou tak návštěvníkům zprostředkovány „z první ruky“. Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady představuje prvotřídní ukázku nové formy výuky historie hrou a zážitkem, tzv. edutainment.

Výstava je nádherná, faktograficky vyčerpávající. Doplněna je podrobným výkladem (zprostředkovaným audioprůvodcem), filmovými sekvencemi, v nichž je návštěvníkům představen jak sám faraon, tak i objevitel jeho hrobu, s nímž krok za krokem postupujete při odhalování jednoho z největších pokladů, jaký byl kdy objeven. A ten pak spatříte na vlastní oči – tak, jak ho 4. listopadu 1922 uviděl Howard Carter se svým mecenášem lordem Carnarvonem.

Kdo tedy teď o prázdninách pojedete do Prahy nebo budete naším hlavním městem třeba jen projíždět, udělejte si dvě, tři hodiny času a na výstavu se určitě běžte podívat. Stojí to opravdu za to!

TISKOVÁ ZPRÁVA

28.05.2013 04:51

STARÉ OSLAVY S NOVÝM OBSAHEM SE BLÍŽÍ

 

Pro letošní rok je pod dramaturgií Podbořanských letních slavností podepsáno Sdružení RestArt, a tak lze v programovém profilu očekávat nejednu změnu.

Oslavy proběhnou ve dnech 21. - 22. června s podporou Města Podbořany a ve spolupráci s produktovým partnerem Žateckým pivovarem. Hlavním partnerem slavností bude Severočeská vodárenská společnost a.s. a mediálním partnerem Rádio Blaník.

Průběh oslavy příchodu léta kromě jiného obohatí i velká bubenická exhibice, ohňová show, zpřístupnění místních kostelů, hlubanské vodní tvrze a otevření městského muzea. Ještě větší prostor než obvykle bude věnován dětskému divákovi. Kromě venkovní dětské scény umístěné v prostoru památníku Rudé armády zůstane pro návštěvníky otevřen i kulturní dům. Zde ti nejmladší spolu s rodiči naleznou svůj azyl v Rodinném a mateřském centru Jonáš, kde pro ně budou nachystány nejrůznější činnosti. O něco větší děti dostanou svůj prostor v interaktivním programu přímo na kinosále kulturního domu. Nejenom rodiče si pak ve foyer budou moci dát v klidu třeba šálek kávy a při tom si prohlédnout malou výstavu z historie starého a nového kina v Podbořanech. K nahlédnutí budou, kromě jiného, i městské kroniky a kroniky kin podrobně mapující jejich činnost od roku 1964.

Hlavní program odstartuje v pátek již od 16 hod. téměř domácí pop – rocková kapela FULL TIME, následovaná o něco tvrdší pražskou formací KATT. Pak již celé náměstí zaplní ostře řezané tóny kytarových riffů a vizuální show jednoho z vrcholů pátečního dne skupiny DYMYTRY. Určité zklidnění plné melancholických hudebních vzpomínek obstarají skvělí New Age Of SMOKIE.   Určitě nezklame ani hard rocková jistota v podobě skupiny PUMPA, aby večer završila opět domácí mladá metalová krev MODESTY & PRIDE.

Sobotní odpoledne až do podvečera bude mít ve své režii famózní kapela FUNNY ORCHESTRA Jaroslava Kleina v komponovaném programu „Letem hudebním světem“, kde zazní vše tak říkajíc od Vlacha až po Bacha. Návštěvníci slavností se postupně proletí dechovkou, country muzikou, českými i světovými hity 60. i 80. let a známými latinsko – americkými melodiemi. Mezi jednotlivými hudebními bloky vystoupí celá řada místních školských a zájmových zařízení ve speciálním programu. Poté již v průběhu večera postupně vystoupí RICHARD TESAŘÍK z Yo Yo Bandu, interpreti z muzikálu Michala Davida DĚTI RÁJE, pop – punkoví KOBLÍŽCI (držitelé Českého slavíka v kategorii „Objev roku 2012“), pop – rockoví EDDIE STOILOW (Český slavík v kategorii „Skokan roku 2012“), bubeníci z TAM - TAM BATUCADA a ohnivá skupina PA – LI - TCHI. Vrchol oslav jistě obstará velký hudební návrat legendy české pop music VÁCLAVA NECKÁŘE se skupinou BACILY. V letošním roce tento umělec oslaví 70. narozeniny a čtyřicáté výročí společného vystupování s kapelou svého bratra Jana Neckáře.

To vše samozřejmě oživí doplňkový program v podobě pouťových a dětských atrakcí a rozšířený stánkový i jarmareční prodej. A samozřejmě nesmíme ani zapomenout na tradiční turnaj v plážovém volejbalu, který se letos kvalifikačními boji rozeběhne již od čtvrtka.

Poděkování patří představitelům města Podbořany za důvěru, pracovníkům dotčených odborů městského úřadu za pomoc a spolupráci, Stanislavě Čapkové za organizaci sportovního klání a dobrovolníkům z RMC Jonáš za koordinaci programu pro děti. Dále pak je potřeba poděkovat za vstřícnost místní jednotce SDH, o. s. Duhový svět, místním farníkům, školským zařízením a dalším nejmenovaným spolupracujícím osobám a subjektům.

Zájemci o podrobný program Podbořanských letních slavností najdou další informace na adrese:

 

www.sdruzeni-restart.cz

POZVÁNKA NA PODBOŘANSKÉ LETNÍ SLAVNOSTI (rozhovor)

19.05.2013 08:40

 

Podbořanské letní slavnosti už klepou na dveře. V jejich podtitulu stojí, že se jedná o staré oslavy s novým obsahem. Nejen na to jsme se těsně před jejich začátkem zeptali pana Ivana Krumla, produkčního a programového manažera sdružení RestArt.

 

Ivan Kruml kdysi pro podbořanskou kulturu pracoval - jsou Podbořanské letní slavnosti v režii sdružení RestArt návratem na "místo činu"?

Někdo jiný s mými zkušenostmi, poznatky a vzpomínkami by to možná hodnotil jako určitou satisfakci, zadostiučinění. Ale já to tak určitě neberu. Prostě je to jen logické vyústění naší profesní seberealizace a určitá výzva jít dál. Doba se změnila, lidé se změnili, já jsem se změnil a nemá cenu vracet se do minulosti. Důležitá je přítomnost a budoucnost a my pro úspěch těchto slavností uděláme maximum. A na to jsme připraveni! Když budou návštěvníci spokojeni, budou spokojeni i představitelé města, pak budeme spokojeni i my. Je nám však více než jasné, že nelze se zavděčit lidem všem. I na to jsme ale připraveni...

 

Máš - nebojím se říci, že bohaté - zkušenosti s pořádáním kryrského Svátku dobré nálady. V čem jsou si tyto oslavy podobné a v čem se liší? Vůbec - jsou nějak srovnatelné?

Srovnatelné jsou po organizační a logistické stránce, tam nevidím zásadní rozdíl. Nesrovnatelné jsou v technickém zabezpečení akce a programových možnostech daných rozpočtem. Ale v zásadě jde, pro nás, o stejně významné a po produkční stránce rovnocenně náročné akce, neděláme v tom rozdíl. Vždy se budeme snažit odvést svou práci na 100% a ani tady tomu nebude jinak.

 

Když jsme v tom srovnávání, je alespoň letošní ročník PLS nějak odlišný od těch ročníků předešlých?

Dramaturgicky (ale zatím nijak dramaticky) je to zcela jistě posun od ryze hudebního festivalu k městským slavnostem v té nejlepší tradici české lidové zábavy. V programu návštěvníci najdou nejenom čistě hudební prvky, ale i velkou bubenickou a ohňovou show, dvě samostatné dětské scény spojené s otevřením rodinného a mateřského centra Jonáš, sobotní den otevřených dveří v místních kostelech, městském muzeu, hlubanské tvrzi a možná i v dalších objektech a v neposlední řadě malou výstavu ve foyer kulturního domu. Také si velice ceníme spolupráce v propagaci letošních slavností rádiem Blaník, který se stal našim hlavním mediálním partnerem. Do budoucna chceme ještě více město otevřít a ještě více ulice oživit. Umím si například představit pouliční divadlo a muziku nejenom v centru města, ale i nějaké Performance Art, živé sochy, kejklíře, workshopy pro malé i velké návštěvníky oslav atd.  Ale na to vše potřebujeme daleko více času na přípravu a asi i více peněz. Snad se napřesrok, pokud opět dostaneme důvěru, podaří oslovit ještě více sponzorů případně i nějaké dotační programy. Letos jsme do toho vletěli, jak se říká, tak trochu rovnýma nohama a na poslední chvíli.

A samozřejmě, nesmím zapomenout, že ani letos nechybí oblíbený turnaj v plážovém volejbalu. Což sice není  žádná novinka, ale toto tradiční sportovní klání je samo o sobě dobrým „dědictvím" a velkým  vkladem pro rozmanitost a bohatost slavností i do budoucna. Velký dík zde proto patří všem spoluorganizátorům, koordinátorům a spolupracovníkům, jmenovitě pak paní Stanislavě Čapkové a jejímu týmu dobrovolníků.

 

Program Podbořanských letních slavností je jako u jakékoli akce, pod níž je RestArt podepsán, nadupaný k prasknutí. Je něco, co bys chtěl vyzvednout, pozvat na to především?

Nechtěl bych něco z programu vyjímat. Za vším, co je součástí dramaturgického plánu, si naprosto stojíme. Věřím, že každý bod programu je důležitým kamínkem mozaiky úspěšných městských slavností a jedno bez druhého by nefungovalo. Pokud však bych měl přeci jenom něco zmínit, tak pak to určitě bude velkolepý pěvecký návrat legendy české populární hudby Václava Neckáře a skupiny Bacily na velká pódia! Na něj jsem opravdu hodně natěšený a doufám, že v tom nezůstanu sám.

 

Souhlasím, že Václav Neckář je rozhodně hřebem slavností - vystoupí ale až v sobotu v půl jedenácté. Není to pozdě?

 Myslím si, že to pozdě není. Jak se říká - kdo si počká, ten se dočká. Každý chutný dort má mít na vrcholu pověstnou třešínku. Pro letošní ročník PLS je tou pomyslnou třešínkou právě Václav. Smekám před jeho pílí, jeho charakterem a před jeho profesionalitou! Smekám před tím vším, čeho v životě dosáhl, aniž by se musel zbytečně hrbit a někomu lacině podlézat. Těším se spolu s ním z jeho letošních „sedmdesátin" a z oslavy 40 let působnosti na české hudební scéně.

 

Chtěl bys dodat ještě něco závěrem?

Tak nejenom já, jakožto osoba zodpovědná za program a produkci slavností, ale především zde mluvím i za svého partnera, hlavního garanta a projektového i provozně-technického manažera slavností - Petra Ulkeho. Chtěli bychom pozvat k návštěvě slavností všechny místní občany, ale i návštěvníky z blízkého i dalekého okolí bez rozdílu věku a společenského postavení. Také bychom chtěli vyzvat všechny činorodé osobnosti, místní spolky a sdružení - zapojte se spolu s námi, když ne do příprav a průběhu letošních oslav, tak alespoň do příprav a průběhu slavností v roce 2014! Pro každého máme dveře otevřené, každý podnět, poznatek, připomínka či nápad na obohacení PLS je pro nás velice důležitý. Před nikým se neuzavíráme, každá nabídka ke spolupráci je pro nás velice důležitá a přínosná! Možná budou letošní PLS v lecčems jiné, ale přesto i v mnohém stejné - nezklamou příchozí a pobaví ty, kteří se bavit opravdu chtějí. Proto závěrem dodáváme: bavte se spolu s námi, protože nás baví vás bavit...

 

Děkuji za rozhovor.

PÁLENÍ ČARODEJNIC GYMNÁZIA A SOŠ PODBOŘANY

25.04.2013 18:46

Sedm, možná osm desítek lidí se sešlo v areálu SOŠ Podbořany, kde gymnázium společně s odbornou školou pořádalo ve středu 24. 4. 2013 vpodvečer čarodějný sabat.

Pálení čarodějnic (ať je tady v současnosti jakkoli pouze symbolické) má v rámci tohoto podbořanského vzdělávacího ústavu (obě školy jsou od 1. 9. 2012 sloučeny...) zhruba desetiletou tradici. Letos podruhé si škola pozvala také děti z mateřského a rodinného centra Jonáš, pro které připravila řadu soutěží a her.

A proč v Kryrech a na těchto stránkách „řešíme“ nějakou podbořanskou akci? V první řadě proto, že gymnázium a SOŠ úzce spolupracuje s rodinným a mateřským centrem, které má k našemu městu velice blízko (a na těchto stránkách o něm už byla nejednou řeč), v řadě druhé proto, že tuto školu navštěvuje na šedesát dětí z Kryr a jejich nejbližšího okolí. Je to tedy škola i kryrských dětí.

Jak to tedy v Podbořanech vypadalo? Svou zručnost si malí příchozí mohli vyzkoušet s pingpongovým balónkem na lžíci, přesnou mušku hodem na pyramidu z barevných plechovek nebo se trefovali do pestrobarevného hrnce. Ti starší a zdatnější otestovali například i chůzi na chůdách. Nejmenší přitom doprovodili studenti – čarodějové a čarodějnice. Po úspěšném absolvování některé z disciplín dostaly pak děti razítko na kartičku, kterou byly vybaveny při vstupu do areálu, aby nakonec obdržely velkou papírovou medaili – medaili s namalovaným úsměvem. Nechyběla ani drobná sladká odměna a opečený buřt.

Nedalo mi to, abych se nezastavil u jedné z atrakcí a nezeptal se nádherně - čarodějně namalovaných děvčat, jestli o „Pálení čarodějnic“ jako takovém něco vědí. Věděla – znala datum, kdy se tento svátek slaví, nicméně na otázku „PROČ?“ odpovědět nedokázala.

„Dostali to všichni za domácí úkol,“ hájila své svěřence paní Jarmila Platlová, vedoucí organizačního týmu akce, „mají si to najít na internetu. Při příští besedě si o tom budeme povídat.“

Já tedy připomínám, že „Pálení čarodějnic“ (také Filipojakubská, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Nic takového se v Podbořanech nedělo – kdysi prý čarodějnice pálili i tady, ale dnes vzhledem k tomu, že se v areálu pohybuje mnoho malých dětí, od toho upustili. Místo čarodějnic se rožní buřty a o ty tady tradičně pečovala paní Svítková. Oděna i v krásném, teplém a slunečném počasí tohoto dne ve svářečské zástěře. Také tradičně… buřty se jen smály, provoněly celý areál a byly výborné. Nechyběl ani stánek s občerstvením, kde bylo možno koupit limonádu, nějakou sušenku nebo si dát třeba kávu. Toho využila i zástupkyně ředitele Mgr. Marie Honzlová (na obrázku vlevo), která se na celé tohle pestrobarevné hemžení přišla podívat také.

Letošní „Pálení čarodějnic“, jak mi prozradila ještě na závěr Jarmila Platlová, připravovalo (a na jeho realizaci se podílelo…) zhruba deset pedagogických pracovníků a cca třicet studentů. Především těch, kteří v Podbořanech zůstávají přes týden na internátu. Děti zapomněly na rodiče, odhodlaně se svěřily do péče čarodějů a čarodějnic a skvostně se bavily. Při odchodu domů pak ukápla nejedna slzička.

Odpoledne připravené gymnáziem a střední odbornou školou se zkrátka vydařilo. S uznáním třeba na závěr zkonstatovat i ten fakt, že zúčastnivší se studenti přišli a bavili děti z Jonáška ve svém volnu, kdy se mohli věnovat svým privátním zájmům. 

MAŠKARNÍ V RMC JONÁŠ

17.02.2013 19:34

 

Bezmála sto lidí se sešlo v neděli 17. 2. 2013 v prostorách rodinného a mateřského centra Jonáš v Podbořanech na dětském maškarním bále. „Jsme na maximu,“ prozradila Kateřina Ausbuherová, jedna z organizátorek akce. „Připravily jsme pětatřicet vstupenek pro děti a zhruba dvakrát tolik pro rodiče. Prodaly se v podstatě všechny.“

Bylo nabito. Připravena byla celá řada soutěží, vyhrávala hudba, tancovalo se. K dispozici bylo i drobné pohoštění. Nálada byla výborná. K mání byly také lístky do tomboly (vyhrával každý druhý!) a ta byla díky darům sponzorů skutečně bohatá. Na závěr bálu pak byly vyhlášeny nejlepší masky a k páté hodině v podvečer tato milá a vydařená akce skončila. „Letos jsme v Jonáškovi maškarní udělaly prvně,“ loučí se spokojená Kateřina Ausbuherová, „a určitě poslední nebude.“

A kdo ví, jestli se podobné akce centra nedočkají v dohledné době také Kryry - nakonec Jonáš byl založen právě dvěma kryrskými ženami (paní Ausbuherovou a Nevečeřalovou), přičemž druhá z nich mi prozradila, že se docela vážně uvažuje o tom, že by rodinné a mateřské centrum mělo svou pobočku také v našem městě. Určitě by byla přínosem.

 

KOLEŠOVSKÝ PAŠÍK

15.12.2012 16:20

V sobotu 15. prosince 2012 žil Kolešov ojedinělou akcí, kterou její organizátor pan Petr Paďour nazval KOLEŠOVSKÝM PAŠÍKEM.

VÍCE

MIKULÁŠSKÁ BESÍDKA

08.12.2012 16:13

Bezmála stovku lidí přivítal v sobotu večer 8. 12. 2012 sál kolešovského kulturáku. Odehrávala se tu Mikulášská párty. Uspořádal jí Obecní úřad v Kolešově ve spolupráci s místním sborem dobrovolných hasičů.

VÍCE

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>